Szkocka whisky jest jednym ze szlachetniejszych trunków, którym chętnie delektują się nie tylko koneserzy. Prawdziwa szkocka whisky łączy w sobie torf, drewno, wodę i zboże. Jak to możliwe?

Data dodania: 2015-01-24

Wyświetleń: 1762

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiedź można znaleźć już na etapie produkcji trunku. Do produkcji whisky wykorzystuje się jęczmień, który należy uwędzić w dymie z torfu, dzięki czemu uzyska ona swój charakterystyczny aromat. Miejscowa woda, którą często można znaleźć także wokół torfowisk, po dodaniu do jęczmiennego słodu stanowi podstawę do powstania zacieru. Zanim trunek trafi do butelek, a następnie będzie oferowany wielbicielom w sklepie, musi przez co najmniej 3 lata leżakować. Leżakowanie odbywa się jedynie w dębowych beczkach. I jeszcze słówko o samym zbożu. Do klasycznej whisky wykorzystuje się jedynie jęczmień, jednak Scotch blended whisky jest już wymieszana z innym zbożem.

Tradycyjna szkocka whisky wykorzystuje jedynie lokalne składniki, dzięki którym smak whisky jest niezwykły. Produkują ją destylarnie, zlokalizowane głównie w Speyside oraz w Scapa na Orkadach. Region Spyside produkuje swoje trunki w destylarniach, zlokalizowanych w Glenburgie, Miltonduff, Strathisla i Aberlour, a wyborne gatunki whisky można również znaleźć w destylarniach irlandzkich.

Najbardziej znana whisky ze Szkocji to Ballantine's. Jest to szkocka whisky typu blended, w której składzie znajduje się kilka rodzajów zbóż. W wersji najbardziej znanej Ballantine's leżakowała co najmniej 3 lata, najlepsza i jednocześnie najdroższa wersja leżakowała przez co najmniej 30 lat. W jej smaku można znaleźć nutę dębu i miodu, w Ballantine's leżakującej przez 12 lat pojawia się także delikatna nuta soli. Według Biblii Whisky to najlepsza whisky typu blended. Ten rodzaj whisky produkują destylarnie w Scapa, Miltonduff i Glenburgie.

Chivas Regal leżakuje w Strathisla przez co najmniej 12 lat, najstarsza z nich powinna leżeć w dębowych beczkach przez 20 lat. W nucie smakowej można znaleźć zarówno toffi, jak i owocowe nuty dojrzałych jabłek i wanilii. W jej składzie znajduje się kilkanaście różnych gatunków whisky słodowych.

The Glenlivet o łagodnym aromacie łąki i owoców tropikalnych pochodzi z destylarni w Strathisla.

Aberlour leżakuje w destylarni Aberlour. Ta whisky swój smak zawdzięcza temu, że leżakuje w dwóch rodzajach beczek - po sherry i po burbonie. W jej smaku można odnaleźć aromat kwiatów, rodzynek i orzechów.

Royal Salute to kolejny trunek z destylarni Strathisla, gdzie leżakuje również whisky Passport o orzechowej nucie. Na butelce tego szlachetnego trunku można znaleźć 5 herbów, które reprezentują 5 różnych wartości, jakie reprezentuje whisky Passport. Z kolei Royal Salute dostępna jest w butelkach w trzech kolorach - granatowej, zielonej i czerwonej, a każda butelka jest ręcznie robiona w procesie, trwającym 6 dni.

Jedynie koneserzy pamiętają, że aby pić whisky z wodą, należy do niej dolać wodę, pochodzącą z regionu, gdzie połączono wybrane składniki whisky – zapewni to maksymalny efekt.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena