Rzucanie palenia nie jest proste, ale nie jest też aż takim wielkim wyzwaniem, jak prezentują to producenci środków wspomagających ten proces. Zdecydowana większość osób, które skutecznie pozbyły się nałogu, zdecydowały pewnego dnia zaraz po przebudzeniu, że wczoraj był ich ostatni papieros i już więcej nie paliły.

Data dodania: 2015-01-19

Wyświetleń: 2595

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Element psychiczny
W rzucaniu palenia najważniejsza jest psychika. Jeśli myślimy, że warto by było rzucić palenie, nic z tego nie będzie. Wypalenie pożegnalnego papierosa w zasadzie jest zapowiedzią, że za niedługo wypalimy też papierosa na zgodę z nałogiem. Potrzebne jest przekonanie o tym, że już nie będziemy palić. Nie jest to wcale tautologia, ale zmiana sposobu patrzenia na nałóg. Różnicę odczuje się natychmiast, kiedy zacznie się  wykonywać jakąś czynność, w czasie której zazwyczaj zapalało się papierosa. Nasz mózg będzie go wymagał jako części czynności i jeśli nie będziemy zdecydowani na to, że teraz nasza kawa będzie po prostu kawą, a przerwa minie na rozmowie, a nie na paleniu, nic nie zdziałamy. Zmiana perspektywy patrzenia na problem jest tu wszystkim i tak długo, jak walka z paleniem będzie miała papierosa w swoim centrum, nasze wysiłki niewiele dadzą.

Element społeczny

Z elementem psychicznym związane jest również oddziaływanie społeczeństwa. Jeśli obracamy się w towarzystwie, które pali, np. podczas przerw w pracy albo w ogóle w domu, to będzie nam trudniej. Istotne w tym przypadku jest odizolowanie się, choć częściowo od wabika, pytań o brak palenia i demotywujących zwrotów w stylu "ja też próbowałem rzucić, ale nic z tego nie wyszło".


Element fizyczny
    Uzależnienie od nikotyny ma niestety też czynnik fizyczny, przez który przestawienie się na nowe myślenie jest wyjątkowo trudne w przypadku osób dostarczających sobie dużych ilości nikotyny. W ich wypadku warto pomyśleć o powolnym odstawieniu narkotyku. Można to robić poprzez zmniejszanie ilości papierosów przed ich porzuceniem, wyborem papierosów elektronicznych (łatwa kontrola dawki nikotyny) czy stosowaniem różnego rodzaju plastrów nikotynowych z powolnym uwalnianiem nikotyny. W ten sposób nasz organizm nie będzie skupiał się tak bardzo na braku nikotyny i nie będzie przenosił naszego skupienia na paleniu na samego papierosa. Żeby skutecznie przestać palić, o papierosie trzeba zapomnieć, więc stosowanie chociażby środków dostarczających jednorazowe zastrzyki nikotyny nie przyniesie tutaj efektu psychologicznego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena