Małe, duże, z tarasem, bez balkonu - opcji jest wiele, marzenie jedno. Posiadać mieszkanie, w którym szczęśliwie dożyjemy starości. Cztery kąty, dające bezpieczeństwo i spokój wszystkim członkom naszej rodziny.

Data dodania: 2015-01-05

Wyświetleń: 1798

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mały metraż mieszkania dla jednych jest oznaką trudnej, kłopotliwej aranżacji, która ogranicza możliwości projektantów. Dla drugich, zwłaszcza tych, którzy znają zasady aranżacji, to tylko dodatkowa mobilizacja do stworzenia naprawdę przytulnego kąta. Jak urządzić małe mieszkanie, by było naprawdę wygodne, przestronne - dla nas? Podpowiemy w artykule.

Mały metraż może kojarzyć się z wyrzeczeniami, kłopotliwym rozstawianiem mebli po kątach. Tymczasem współczesne rozwiązania dekoratorów wnętrz, znacznie odbiegają od tych w teorii. 30-metrowe kawalerki wydają się przestronne, jasne i wyjątkowo piękne. Niczym nie przypominają już tych urządzanych kilkanaście lat temu. Wszystko za sprawą kilku trików, o których zwykle wiedzą tylko projektanci:

Stonowana kolorystyka kontra mocne akcenty

W małych mieszkaniach zaleca się raczej dopasowywanie ostrożnych kolorów zarówno na ścianach jak i na meblach. Barwy oscylujące wokół różnej tonacji bieli, beży oraz jasnych brązów rozjaśnią małe wnętrze i dodają mu przestronności. To dlatego najczęściej dominują tutaj rozświetlone, białe kuchnie oraz łazienki wykończone w jasnym odcieniu płytek.

Jeśli już decydujemy się na mocne akcenty kolorystyczne, to tylko w postaci dodatków. Z pewnością sprawdzą się tutaj obrazy, dekory przymocowane poniżej szafek kuchennych, szklane wazony.

Zgodność w planowaniu podłogi - czyli jeden materiał na całej powierzchni mieszkania

Pomimo tego, że asortyment pokryć podłogowych jest bardzo szeroki, zrezygnujmy w tym przypadku z nagromadzenia różnego rodzaju drewna, sklejki, wykładziny na tak małej powierzchni. W mieszkaniach o niewielkim gabarycie dobrze jest skomponować całą podłogową powierzchnię w jednym akcencie - np. jasnym drewnie. Wówczas, będzie ona sprawiała wrażenie większej, szerszej.

Zabawa światłem - oświetlenie przy suficie, podłodze

Zabawa światłem to bardzo ważny aspekt w tego rodzaju, trudnych aranżacjach. Nie bójmy się zamontować tutaj połyskujących światełek LED w podłodze lub suficie podwieszanym. Takie nietuzinkowe oświetlenie doda wnętrzu głębi, wrażenia, że salon jest dłuższy niż w rzeczywistości.

Szklane dodatki

Im więcej szklanych elementów wyposażenia w małym mieszkaniu, tym lepiej. Szkło jako wykończenie drzwi, mleczne szkło w skrzydłach szafek kuchennych. W połączeniu z migoczącym światłem stworzy prawdziwie bajeczne wnętrze.

Efekt trójwymiarowości

Przyda się w małych mieszkaniach, gdzie każda ściana wydaje się być zbyt blisko następnej. Efekt trójwymiarowego powiększenia zyskamy przy użyciu lustra lub fototapety, naklejonej do jednej ze ścian. W zależności od tego, na której z nich się pojawią, sprawią, że przeciwległa ściana będzie o krok dalej niż w rzeczywistości.

Wszystko ma tutaj swoje miejsce

Dobra organizacja - to naczelna zasada małego wnętrza. Wszystko musi być tutaj dobrze zaplanowane, mieć po prostu swoje miejsce. Staraj się zatem zaplanować w najdrobniejszym szczególne każdą przestrzeń szafki, wykorzystując najdrobniejszy centymetr do przechowywania różnych drobiazgów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena