Klawiatura w twoim laptopie nie działa prawidłowo? Wypisuje niepoprawne znaki, nie działają niektóre przyciski, nie działa jej podświetlenie, nie działają klawisze funkcyjne, w ogóle nie reaguje na przyciski ? Jeśli któryś z powyższych problemów dotyczy twojego laptopa przeczytaj poniżej co może powodować takie zachowanie klawiatury.

Data dodania: 2014-12-17

Wyświetleń: 2645

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak naprawić klawiaturę w laptopie ?

Wyżej wymienione zachowania klawiatury mogą być związane z uszkodzeniem systemu, niepoprawna konfiguracją systemu operacyjnego, brakiem sterowników itp., zalaniem klawiatury , uszkodzeniem elektroniki klawiatury lub kontrolera na płycie głównej.

  • Jeśli klawiatura działa , ale wypisuje niepoprawne znaki to problem może dotyczyć usterki systemowej lub sprzętowej
  • Jeśli klawiatura nie działa, w ogóle nie reaguje na przyciski to problem dotyczy usterki sprzętowej

            Jeżeli podejrzewamy, że klawiatura nie działa poprawnie na skutek błędów systemowych. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ustawienia klawiatury – dla klawiatury QWERTY i systemu Windows, układ klawiatury powinien być ustawiony na „Polski-programisty” .. Po wyborze odpowiedniego układu klawiatury i sprawdzeniu wyświetlanych znaków , nadal nie są one poprawne to usterka dotyczy najprawdopodobniej uszkodzenia elementów hardware’u . Usterki hardware’owe klawiatury najczęściej związane są z zalaniem klawiatury, czasami też z uszkodzeniem zasilania, czy kontrolera klawiatury na płycie głównej (KBC) .W takich przypadkach zalane klawiatury kwalifikują się do wymiany, a uszkodzenie płyty głównej do naprawy w serwisie.

A co jeśli w naszej klawiaturze po prostu brakuje klawisza ?

            Braki w klawiaturze nie oznaczają konieczności wymiany całej klawiatury . W prosty sposób można dosztukować wymieniając płytkę klawisza lub jego stelaż, bądź po prostu dokładając brakująca całość. W naszym serwisie dobierzemy odpowiedni klawisz i zamontujemy go w szybkim czasie.    

Wymiana lub dołożenie pamięci RAM w laptopie

            Komputery przenośne obsługują pamięci RAM typu SO-DIMM, kości te znacznie różnią się od pamięci RAM montowanej w komputerach stacjonarnych , dlatego tez nie można ich wykorzystywać zamiennie. Aktualnie w laptopach możemy spotkać kości typu DDR2  i DDR3, bądź DDR1 w starszych laptopach. Kości te występują z rożnymi wartościami taktowania ( np. 533MHz , 667MHz , 800MHz).

            Jeżeli zamierzamy dołożyć dodatkową kość pamięci RAM lub wymienić dotychczasową na większą, powinniśmy wybierać kości posiadające taktowanie identyczne z modułem zamontowanych przez producenta. Często zdarza się ze płyta główna danego laptopa nie wykorzystuje możliwości wyższego taktowania niż te zamontowane fabrycznie. Dodatkowa ilość pamięci operacyjnej powinna przyśpieszyć uruchamianie oraz działanie systemu operacyjnego.

Jaka pojemność pamięci wybrać?        

            Z reguły „im więcej, tym lepiej” .Większa ilość pamięci RAM pozwoli pracować większej liczbie programów jednocześnie, zachowując przy tym płynne działanie całego systemu. Biorąc pod uwagę koszty nowych kości ,nie ma co przesadzać!!.. powinniśmy zastanowić się do jakich celów używamy laptopa i jak wiele czynności na nim wykonujemy jednocześnie …np. Jeśli używany z komputera głównie w celu  skorzystania z Internetu, skrzynek pocztowych, edytorów tekstowych, oglądania filmów i słuchania muzyki, to spokojnie powinno wystarczyć nam ok. 2GB pamięci RAM. Gdy do tych czynności dołączymy również obróbkę graficzna zdjęć, filmów , czy gry przyda się ok. 4GB RAMu .

Przy wykorzystywaniu specjalistyczny aplikacji, programów, tworzenia grafik 3D itp. Warto zainwestować w więcej niż 4GB pamięci RAM np. ok. 8-10GB . Oczywistym jest, że tak jak w przypadku taktowania pamięci, płyta główna obsługuje określoną ilość pamięci RAM. Na stronie producenta naszego sprzętu, po podaniu modelu możemy sprawdzić ile maksymalnie pamięci RAM możemy w nim zamontować. UWAGA ! Jeśli chcemy zamontować więcej niż 4GB RAMu , musimy posiadać system operacyjny w wersji 64-bitowej, gdyż wersja 32-bitowa obsługuje maksymalnie 4GB RAMu.

Więcej porad i pomoc w naprawie laptopa znajdziesz na stronie http://centralnyserwislaptopow.pl

Licencja: Creative Commons
1 Ocena