W myśl zrównoważonego rozwoju powinniśmy korzystać z wszystkich dóbr w stopniu nie ograniczającym dostępu do nich w innym. 

Data dodania: 2014-12-10

Wyświetleń: 2414

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Paliwa alternatywne

Niestety w rzeczywistości tak to nie wygląda, a do największych problemów naszego świata należy wysokie zużycie źródeł energii. Przy współczesnym poziomie wykorzystania istnieje ryzyko wyczerpania paliw konwencjonalnych (ropa naftowa, węgiel kamienny), dlatego konieczne jest szukanie rozwiązań alternatywnych, które będą stanowić źródło energii dla przyszłych pokoleń. Zapotrzebowanie na surowce jest tak duże, że eksploatuje się także złoża, niegdyś uważane są zupełnie nieopłacalne – koszty wydobycia rosną, co przekłada się na ceny. Innym bardzo dużym problemem jest składowanie ciągle rosnącej ilości odpadów. Jednak rosnąca świadomość ekologiczne przyczynia się do rozwijania nowatorskich rozwiązań, dzięki którym, ów odpady można wykorzystać ponownie i wytworzyć z nich potrzebną energię. Segregacja odpadów pozwala na wydzielenie odpadów, które można wykorzystać do produkcji paliw alternatywnych.

Alternatywne źródła energii w pojazdach mechanicznych

Transport i motoryzacja w ogromnym stopniu przyczynia się do emisji szkodliwych substancji i wyczerpywania się konwencjonalnych paliw. Wykorzystanie alternatywnych paliw to więc nie tylko troska o środowisko. Do alternatywnych źródeł paliwa zalicza się etanol, biodiesel, gaz LPG, gaz CNG, wodór, napęd ogniwami paliwowymi. Etanol jest produkowany z biomasy, składa się z etanolu (85%) i benzyny (15%), oznaczony zazwyczaj jako E85. Napęd wodorem to najczystsze rozwiązanie, gdyż emitowane są tylko tlen i para wodna. Natomiast biodiesel może być wytwarzany z wielu źródeł, np. soi i biomasy i co najważniejsze, może być wykorzystywany, bez modyfikowania, przez większość samochodów posiadających silnik diesla. CNG – Naturalny Gaz pod Ciśnieniem. Montaż instalacji CNG jest wyższy o ok. 20% w stosunku do LPG, jednak cena gazu CNG jest niższa, więc jest to paliwo bardziej opłacalne. Niestety w Polsce jest nadal bardzo mało stacji, na których można go tankować. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena