Dojrzałość człowieka wynika z umiejętności porozumiewania się z drugim człowiekiem. W artykule znajdziesz informacje dotyczące relacji interpersonalnych.

Data dodania: 2008-06-22

Wyświetleń: 3659

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Umiejętność komunikowania się z drugim człowiekiem, rozumienie wszelkich uwarunkowan międzyosobowych więzi, jest najważniejszym czynnikiem wskazującym na rozwój osobisty. Podstawy właściwego współistnienia leżą w zrozumieniu drugiego człowieka oraz w poczuciu, że samemu jest się rozumianym. Zaufanie do drugiego człowieka jest rzeczywistym podłożem tworzenia prawdziwych więzi międzyludzkich.

Wszelkie zaburzenia lub całkowity brak takich więzi jest uznawany za główny czynnik wszelkich zaburzen emocjonalnych i co za tym idzie, somatycznych. Najczęściej niewłaściwe relacje z innymi ludźmi zaczynają się już w domu rodzinnym, na bazie więzi z rodzicami. Bardzo często wychodzi tutaj potrzeba zmian charakteryzująca się gruntownym przewartościowaniem idei i umiejętności współistnienia z ludźmi.

Trzeźwa i dojrzała postawa życiowa wymaga od nas nie tylko właściwej wiedzy o kryteriach postępowania, ale również wewnętrznej motywacji. Nie można jedynie właściwie wartościować i oceniać zastaną rzeczywistość, trzeba mieć jej głębokie rozumienie, wolę i siłę do działania, która wynika właśnie z bardzo dobrych kontaktów z innymi osobami.

Realny wymiar bycia człowiekiem wynika nie tyle z wyznawanego światopoglądu, ale z dojrzałych więzi międzyludzkich, dzięki którym odczuwamy bezwarunkową akceptację, nabieramy poczucia godności i osobistej wolności, we własnych oczach, ale i drugiej osoby, swoistego lustra osobistych oddziaływan na otoczenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena