Twarz jest wizytówką każdego z nas, dlatego jej piękny i zdrowy wygląd ma tak duże znaczenie. Nie można jednak wyglądać dobrze, jeśli skóra twarzy jest zanieczyszczona. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że tradycyjne zabiegi oczyszczające czasem bardziej szkodzą niż pomagają.

Data dodania: 2014-12-03

Wyświetleń: 2257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne?

Czysta, czyli piękna

Oczyszczanie twarzy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki każdy z nas każdego dnia musi wykonać bez względu na płeć, wiek czy jakiekolwiek inne czynniki. Skóra sama w sobie stanowi dla organizmu jeden z tych narządów, które służą między innymi do usuwania różnych szkodliwych substancji, ale jej fizjologia wymusza także obecność użytecznych, choć kosmetycznie negatywnych wydzielin.

Oczyszczanie twarzy jest ważne, ponieważ musi umożliwiać naturalne procesy oczyszczania, nie może ich zaburzać, ale powinno uzupełniać. Można to, trywializując, porównać do usuwania tego, co skóra usunęła z organizmu i tego, co ją chroni. Regularne oczyszczanie pomaga zapobiegać wielu chorobom dermatologicznym, a przede wszystkim zwiększa komfort i poprawia samopoczucie.

Co daje oczyszczanie skóry?

Oczyszczona skóra pracuje wydajniej, a więc zgodnie z fizjologicznymi potrzebami. Taki zjawiska jak nadprodukcja sebum lub nadmierne przesuszenie skóry są często efektem braku właściwego oczyszczania. Podobnie rzecz ma się z zatkanymi porami – zbyt duża ilość nieusuwanych zanieczyszczeń powoduje czopowanie się ujść kanalików prowadzących na zewnątrz skóry, niekiedy przyczynia się to także do zachwiania równowagi mikrobiologicznej i powstawania zmian o charakterze trądzikowym. Oczyszczona skóra jest mniej podatna na tego rodzaju zmiany, a także normalizuje się – przestaje się przetłuszczać, a w przypadku cery suchej staje się nawilżona.

Jak oczyszczać skórę?

Najgorsze, co można zrobić dla skóry, to umyć ją wodą z mydłem. Taki zabieg wprawdzie usuwa tłuszcze, ale niestety również te, które powinny na skórze pozostać. Dodatkowo dochodzi również do osłabienia procesów nawilżania, więc skóra wysycha, a po wielu takich zabiegach pojawia się patologiczna produkcja sebum, którego jest zdecydowanie za dużo.

Peelingi, które pozwalają na usuwanie obumarłych komórek i pobudzenie mikrokrążenia są korzystne, ale tylko wtedy, kiedy pojawiają się wskazania, a i wówczas nie częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu. Przy częstszym stosowaniu skóra jest podrażniona i nie ma czasu się zregenerować.

Dobrym sposobem na oczyszczanie twarzy są olejki naturalne. Olejowe oczyszczanie twarzy to zabieg wciąż niezbyt popularny, ponieważ nie pozostawia z początku wrażenia idealnie czystej skóry. Jest jednak bardzo korzystny z kilku powodów. Po pierwsze nie tylko oczyszcza, ale także dostarcza wielu cennych substancji mineralnych oraz kwasów tłuszczowych, odżywiając i nawilżając skórę, a po drugie nie pozbawia skóry naturalnej warstwy ochronnej, która zapobiega infekcjom bakteryjnym oraz korzystnie wpływa na zachowanie fizjologicznych funkcji skóry.

Dobór właściwego olejku do oczyszczania twarzy musi być poprzedzony analizą typu cery i efektu, jaki chce się uzyskać, ponieważ poszczególne olejki naturalne różnią się od siebie działaniem. Właściwie zastosowane mają jednak olbrzymią przewagę nad innymi codziennymi sposobami pielęgnacji i pozwalają uniknąć towarzyszących im kłopotów.

Podsumowanie

Oczyszczanie twarzy to nie tylko zabieg higieniczny. Właściwie wykonane pozwala znormalizować cerę, przywrócić jej piękny, młody i zdrowy wygląd, odżywia i nawilża skórę, a także nie niesie ze sobą negatywnych skutków, jakie pojawiają się przy niewłaściwym oczyszczaniu skóry. Pośród wielu metod oczyszczania godne polecenia jest zwłaszcza olejowe oczyszczanie twarzy, które nie narusza naturalnej struktury skóry, a przede wszystkim doskonale usuwa zanieczyszczenia, nie szkodząc naturalnej barierze skórnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena