W dzisiejszych czasach nasz organizm jest narażony na wiele bakterii i wirusów, które codziennie setki razy atakują nas. Sprawdź, które badania warto zrobić i o co zadbać.

Data dodania: 2014-11-28

Wyświetleń: 1808

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zadbaj o swoje serce – skorzystaj z badań profilaktycznych

Schorzenia serca dotykają wielu Polaków. Często nie są wykrywane w porę, również sami pacjenci nie zgłaszają się na czas do lekarzy, lekceważąc pojawiające się symptomy. Z sercem nie można jednak igrać, dlatego raz na rok lub pół roku, zależnie od swojego stanu zdrowia, warto zdecydować się na komplet badań profilaktycznych.

Podstawowe badania krwi

Badania krwi są najszybsze i najłatwiejsze do wykonania. Jednocześnie również są precyzyjne i pomagają w porę wykryć niekorzystne zmiany.

Wśród najważniejszych badań powinny znaleźć się te mierzące poziom cholesterolu we krwi, w tym z podziałem na cholesterol LDL i HDL, oraz poziom trójglicerydów. Nadmiar cholesterolu odkłada się w naczyniach krwionośnych i może powodować ich zatykanie, natomiast trójglicerydy sprzyjają tworzeniu się zakrzepów.

Warto zbadać także poziom glukozy. Dzięki niemu nie tylko wykryć można cukrzycę, ale również jest to test pozwalający na oznaczenie zaawansowania choroby wieńcowej. Dodatkowo zaleca się zbadanie homocysteiny – to aminokwas, który w nadmiarze wiąże się ze wzrostem ryzyka zawałów serca i udarów mózgu ze względu na to, że tworzy zakrzepy.

Mierz swoje ciśnienie

Ważnym badaniem jest również pomiar ciśnienia krwi. Warto robić je co najmniej raz na pół roku w przypadku braku problemów z sercem i ciśnieniem, ale znacznie częściej, gdy się one pojawiają. W esklepach zakupić można domowe urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi, a wyniki najlepiej zapisywać w zeszycie, arkuszu na komputerze czy w specjalnych aplikacjach.

Kiedy na EKG i RTG?

EKG służy zbadaniu czynności serca i to ważne badanie diagnostyczne. EKG prowadzone jest też jako Holter – 24 godziny na dobę do pacjenta podłączone jest urządzenie rejestrujące pracę serca. Dodatkowo RTG klatki piersiowej pozwala na wykrycie nieprawidłowości w budowie i pracy mięśnia sercowego. To dwa podstawowe badania, które zalecane są przy diagnostyce serca.

Gdzie się zbadać?

Niestety, wykonanie wszystkich badań na NFZ nie zawsze jest możliwe. Chociaż na podstawowe parametry krwi oraz diagnostykę innego rodzaju można otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego, to jednak nie obejmuje ono wszystkich zalecanych badań.

Warto zdecydować się w związku z tym na prywatne kliniki, które oferują nowoczesne badania w przystępnych cenach – bez kolejek, w miłej atmosferze i z użyciem najlepszego sprzętu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena