Elektrośmieci to jeszcze wciąż nowoczesny rodzaj śmieci. Nasze społeczeństwo nie przywykło do tego, by traktować je w odpowiedni sposób, czyli pozbywać się ich z korzyścią dla środowiska naturalnego i dlatego niestety bardzo często można zobaczyć części komputerowe, stare telewizory pozostawione na śmietniku. 

Data dodania: 2014-11-21

Wyświetleń: 2447

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdzie należy wyrzucać sprzęt elektroniczny?

Elektrośmieci to zużyty i niepotrzebny nam więcej w domu sprzęt: telefony komórkowe, telewizory, radia, pralki, lodówki radiobudziki, miksery, czajniki elektryczne, laptopy, tablety, odtwarzacze mp3 i mp4 i wiele innych sprzętów pojawiających się w wyposażeniu gospodarstwa domowego. Kiedy te obiekty psują się, przestają nam służyć, trzeba je wyrzucić. Pytanie, gdzie i jak?

Na pewno nie do pobliskiego kosza na śmieci czy pergoli. Elektrośmieci to takie śmieci, które nie mogą trafić do tego samego kontenera, co pudełka po jogurtach czy obierki od ziemniaków. Dlatego na terenie całej Polski firmy ekologiczne oferują swoje usługi osobom prywatnym oraz firmom, które muszą się pozbyć zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Takie usługi najczęściej polegają na odebraniu od klienta dużych przedmiotów, jak pralka, lodówka czy komputer stacjonarny. Inne, mniejsze sprzęty możemy sami zanieść do punktu gromadzenia elektrośmieci. Dzięki temu nasze środowisko będzie bezpieczniejsze i zdrowsze dla nas samych. Należy sobie bowiem tylko wyobrazić, ile toksyn wydziela z siebie taka bateria, która rzucona została w niewłaściwe miejsce i nie ma szansy, by ktoś ją znalazł. 

Można powiedzieć, że jest to istna plaga. Bardzo często okazuje się, że nie potrafimy albo nie chcemy się nawet nauczyć, jak korzystnie dla środowiska pozbywać się tego rodzaju śmieci. Może nasza niechęć powodowana jest przyzwyczajeniem do tego, co było od zawsze? Jeśli tak, to najwyższa pora coś z tym zrobić, zmienić stare, niekoniecznie dobre obyczaje. Pora na rewolucję i uświadomienie sobie, że od jednego małego miksera może zależeć los naszego środowiska naturalnego. Z ekologią jest tak samo jak z chodzeniem na wybory – każdy sądzi, że jego jeden głos niewiele zmieni i dlatego zostaje w domu. Podobnie jest w wypadku elektrośmieci – każdy myśli, że jak wyrzuci jedną rzecz, choćby niewielkie radyjko czy budzik, to niczemu to nie zaszkodzi... A ponieważ tak samo myśli większość, to potem okazuje się, że mamy coraz większe problemy.  Elektrośmieci są niezdrowe dla ludzi, dla roślin i dla zwierząt. Jeśli to nas nie przekonuje, to pomyślmy również o tym, że my bardzo często spożywamy mięso zwierząt, które miały styczność z elektrośmieciami lub owoce roślin. Niech to zadziała na naszą wyobraźnię i pobudzi nas do działania. W końcu to nie jest aż tak wielka praca – jeśli jednak zaczniemy ją wspólnie wykonywać, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sobie i środowisku wielu nieprzyjemności.

Recykling został wymyślony po to, by społeczeństwu ułatwiać pozbywanie się śmieci, które są niebezpieczne dla otoczenia. Dobrze, żebyśmy umieli korzystać z tych usług. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena