W pracy spędzamy średnio 40 godzin tygodniowo. Jest to czas, w którym nasz mózg pracuje bardzo intensywnie. By jego praca wraz z naszym samopoczuciem była na wysokim poziomie niezbędne jest utrzymanie pewnego standardu jakości powietrza.

Data dodania: 2014-10-28

Wyświetleń: 1752

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

BHP pomieszczeń biurowych

Ogólne przepisy BHP

Już w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1997 i 1998 roku, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, są narzucone pewne standardy, jakie musi zapewniać pracodawca. Ustalenia te dotyczą głównie temperatury, wentylacji oraz wilgotności powietrza.

Szczegółowe ustalenia

Przepisy BHP stanowią o tym, że:

  • w pomieszczeniu biurowym panująca temperatura nie może spaść poniżej 18 stopni Celsjusza,
  • względna wilgotność powietrza powinna być większa niż 40%,
  • zarówno pomieszczenie jak i stanowiska pracy powinny być zabezpieczone przed niekontrolowaną emisją ciepła lub zimna z zewnątrz,
  • w pomieszczeniach powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb pracowników, spełniającej funkcji pomieszczenia czy bilansu wilgotności,
  • klimatyzacja powinna być właściwa, czyli niepowodująca przeciągów, wyziębienia lub nadmiernego ocieplania pomieszczenia,
  • strumień powietrza pochodzący z wentylacji nie może być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy,
  • urządzenie zapewniające cyrkulacje powietrza powinno być, w możliwie największy sposób, wyciszone,
  • przy stosowaniu wentylacji mechanicznej z recyrkulacją powietrza stosunek świeżego powietrza nie powinien być mniejsza niż 10% ogólnej ilości powietrza.

Dlaczego to takie ważne?

Zapewnienie właściwego powietrza w budynku jest tak bardzo istotne, ponieważ wpływa na jakość pracy, samopoczucie i atmosfer. Co więcej, zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu z zanieczyszczonym powietrzem może powodować podrażnienie oczu a nawet bóle i zawroty głowy. Odczuwając takie dolegliwości tylko w pomieszczeniach biurowych mamy do czynienia wówczas z tak zwanym syndromem chorych budynków, gdzie właściwa wentylacja jest wręcz wskazana.

Przy wyborze właściwej wentylacji należy kierować się wieloma czynnikami, wpływają one bowiem na utrzymanie standardów jakości powietrza. Na tą jakość mogą mieć wpływ takie elementy jak architektura, rodzaj budynku ilość pracowników i wiele innych. By spełnić wymogi BHP narzucone przez prawo, przed instalacją wentylacji należy dokonać oględzin budynku ze specjalistą. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena