W tym roku już dwa razy zmieniano zasady dotyczące odliczania podatku od zakupu samochodów „z kratką“. Choć początek roku był obiecujący i przyniósł znaczny wzrost sprzedaży, zmiana przepisów nie przyniosła oczekiwanych wyników. Co dalej z tą kategorią pojazdów?

Data dodania: 2014-10-23

Wyświetleń: 2458

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zmiany dotyczące odpisania VAT od zakupu samochodów „z kratką”

Zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami homologacyjnymi, samochód ciężarowy tego typu nie musi mieć trwale oddzielonej przestrzeni ładunkowej od pasażerskiej czyli nie musi mieć kratki. Stąd nazwa samochód „z kratką“ może okazać się czysto umowna. Samochód  jest traktowany jako samochód ciężarowy, jeśli ma stosowną homologację, czyli pozwolenie na użytkowanie,  oraz ma odpowiednią  ładowność - ponad 500 kilogramów, przy przynajmniej trzech miejscach do siedzenia.

Wygasa prawo – wzrasta sprzedaż

Cztery lata temu Polska zawiesiła dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące opodatkowania tzw. samochodów z kratką. Po wejściu do Unii Europejskiej w życie weszły mniej korzystne ustawy. W latach 2011 – 2013 obowiązywało prawo umożliwiające 60% odpis VAT od zakupu samochodu osobowego (nie większy jednak niż 6 tys. złotych).

Na początku zeszłego roku złożono wniosek o przedłużenie tego prawa na kolejne lata 2014 – 2018. Nie został on jednak zaakceptowany przez Komisję Europejską, która skierowała go do poprawki. W czerwcu ponowiono poprawiony już wniosek, na zaakceptowanie którego Bruksela miała 8 miesięcy. Zgodnie z prognozami odpowiedź odnośnie wniosku nie przyszła w terminie, który umożliwiałby polskiemu rządowi wprowadzenie zmienionych, choć wciąż niekorzystnych dla przedsiębiorców, przepisów. W związku z tym, w roku 2014 obowiązują przepisy sprzed 1 maja 2004 r.

Dlatego też z dniem 1 stycznia 2014 powróciła możliwość odliczenia pełnego podatku VAT od zakupu auta „z kratką“. Spowodowało to znaczny wzrost zainteresowanie samochodami „z kratką“ w pierwszym kwartale br. Kupno tych samochodów w styczniu stanowiło 6 proc. ogólnej sprzedaży, natomiast po lutym zanotowano wzrost do ponad 20 proc. całkowitej sprzedaży w salonach samochodowych.

Nowe przepisy komplikują odliczanie VAT

Od 1 kwietnia obowiązują jednak nowe przepisy, według których prawo do odliczenia podatku zostało ograniczone. Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd, firma może odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Warto zatem skorzystać z narzędzia jakim jest kalkulator kredytowy, żeby jeszcze w fazie wyboru opcji sprawdzić, która z nich jest dla nas najbardziej opłacalna.

Wyjątek dotyczy odliczenia VAT od paliwa. Według ustaleń pełne odliczenie przysługuje tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. W tym celu w urzędzie skarbowym trzeba złożyć odpowiednią informację i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena