Oszczędzanie to bardzo śliski temat, dlatego zazwyczaj unikamy rozmów na jego temat w towarzystwie. A szkoda. Mogłoby się bowiem okazać, że mnóstwo osób napotyka na rozmaite trudności, gdy próbuje opanować budżet domowy. 

Data dodania: 2014-10-14

Wyświetleń: 1375

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

A to nie wiadomo jaką kwotę miesięcznie odkładać, a to okazuje się, że nie bardzo wiadomo na czym można oszczędzać, a to zepsuje się samochód lub laptop i zamiast odłożenia pewnej sumy konieczna będzie kosztowna naprawa.


Wszystkie te sytuacje są bardzo dobrze znane osobom, które postanowiły w pełni świadomie operować swoimi finansami. Od razu powiedzieć należy, że nie jest to łatwe zadanie i bardzo prosto o popełnienie podstawowych błędów. Jak planować domowy budżet tak, by działanie to przyniosło więcej pożytku niż szkody? Od czego zacząć? Jak bardzo szczegółowe zapiski robić? Czy należy liczyć każdą wydaną złotówkę? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź próbują znaleźć osoby, próbujące sporządzić plan domowego budżetu.
Przeczytaj poniższy artykuł - znajdziesz w nim odpowiedź na niektóre z pytań, które zapewne Ci się nasuwają.


Pierwsze pytanie brzmi "jak oszczędzać?", a odpowiedź na nie może być tylko jedna - najlepiej oszczędzać z głową. Co więcej, ważne jest nie tylko to, by każdego miesiąca odłożyć jakąś sumę, ale również to, by potrafić w taki sposób operować odłożonymi pieniędzmi, by same na siebie zarabiały. To dwie podstawowe ścieżki oszczędzania, odkładanie oraz inwestowanie odłożonych pieniędzy.

W jaki sposób zgromadzić taką ilość funduszy, by móc zacząć inwestować? Ustal jaką kwotę wydajesz każdego miesiąca. W miarę możliwości postaraj się, by kwota ta była konkretna, nie wystarczy, że ustalisz kwotę tak zwaną "mniej więcej". Oczywiście w konkretnej kwocie uwzględnij fundusz awaryjny, który pozwoli Ci znaleźć szybkie rozwiązanie w sytuacji gdy na przykład zepsuje Ci się samochód. Postaraj się przez dwa lub trzy miesiące systematycznie i jak najdokładniej zapisywać wszystkie swoje wydatki. W ten sposób dowiesz się, ile pieniędzy wydajesz każdego miesiąca. Dopiero potem możesz zacząć zastanawiać się nad tym, które wydatki są niepotrzebne i z których możesz zrezygnować w przyszłym miesiącu. Zorientuj się, jakie wydatki pochłaniają lwią część Twojej wypłaty. Jeżeli są to opłaty związane z mieszkaniem, czyli tak zwane opłaty stałe, prawdopodobnie nie będziesz miała na nie dużego wpływu. Spróbuj więc poszukać oszczędności w innych obszarach: być może zbyt dużo płacisz za telefon, a wystarczyłaby zmiana operatora?
Zarządzanie domowym budżetem może okazać się trudne, z pewnością jednak jest wykonalne.         

Licencja: Creative Commons
0 Ocena