Prezentuję poradnik, który każdy kto ma doczynienia z pracą na wysokości przeczytać powinien. Prezentują w nim podstawowe informacje dotyczące pracy na wysokości.

Data dodania: 2014-09-30

Wyświetleń: 1386

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowe przepisy BHP przy pracy na wysokości

Prace wykonywane na wysokości zaliczane są do prac o szczególnym poziomie niebezpieczeństwa. Nierozważne ich wykonywanie może zakończyć się nawet tragicznie, jeżeli pracownik nie będzie przestrzegał przepisów BHP.

Badania wskazują, że aż jedna trzecia wypadków przy pracy w Polsce to te spowodowane przez niewłaściwe zabezpieczenie przy pracach na wysokości podczas robót budowlanych. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników, którzy powinni wiedzieć, jak zapobiegać tego typu wypadkom.

Czym są prace na wysokości?

Przepisy prawa, w tym Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650) wskazuje, że pracami na wysokości określa się te, które są wykonywane na wysokości przynajmniej 1 metra nad poziomem nawierzchni, chyba że jest to poziom ogrodzony ze wszystkich stron do wysokości 1,5 metra lub wyposażony w konstrukcje stałe lub urządzenia zabezpieczające przed upadkiem, na przykład w przypadku podnośników.

Środki bezpieczeństwa przy pracach na wysokości

Powierzchnie nieogrodzone o wysokości powyżej 1 metra powinny posiadać zainstalowane poręcze ochronne i krawężniki. Aby ochronić pracowników przed wypadkami, należy organizować prace tak, aby nie wymagały one od pracownika wychylania się poza poręcze balustrady. Gdy nie jest możliwe zastosowanie tych środków bezpieczeństwa, wtedy pracodawca musi zapewnić pracownikom inne skuteczne środki ochrony, w tym między innymi szelki bezpieczeństwa, hełmy ochronne.

Zabezpieczenia konstrukcji równie ważne

Przed przystąpieniem do prac na wysokości także istotne jest każdorazowe sprawdzanie stabilności i zabezpieczeń drabin, rusztowań, pomostów, podnośników czy innych sprzętów. Muszą być poziome i równe, zapewniając ponadto bezpieczeństwo dojścia do stanowiska pracy, ponieważ nieraz przyczyną wypadków jest nieodpowiedni stan techniczny konstrukcji czy urządzeń.

Zatem wykonując prace na wysokości, należy w szczególności pamiętać o przepisach BHP. Ze względu na wysoki poziom niebezpieczeństwa każdy pracownik powinien znać je i stosować się do nich obligatoryjnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena