Od momentu wynalazku Tomasa Edisona wiele się zmieniło - dziś oświetlenie za pośrednictwem energii elektrycznej to dla nas coś tak oczywistego, jak śnieg w grudniu. Jaki typ oświetlenia we wnętrzach jest teraz najlepszy?

Data dodania: 2014-09-23

Wyświetleń: 878

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sposobów na oświetlenie pomieszczeń jest sporo. Ostatnimi czasy absolutną furorę robi te oparte na lampkach LED-owych. Święci ono triumfy i nie zapowiada się, by przez jakiś czas oddało palmę pierwszeństwo na rzecz innego rodzaju oświetlenia. Skąd ta popularność? Wiąże się ona z wieloma sprawami.      
Po pierwsze są one bardzo efektywne i bardzo trwałe. Nie tylko działają nawet dwadzieścia razy dłużej niż tradycyjna żarówka i kilka razy dłużej niż świetlówka, to też dają naprawdę jasne światło. Niewielkich rozmiarów lampka potrafi rozświetlić spore pomieszczenie. Wykorzystują do oświetlania aż 80 – 90% pobieranej energii – nie tracą jej żadne zbędne procesy. Jedna lapka LED może działać nawet do siedmiu lat, dlatego raz zainstalowana wystarcza na naprawdę długo. Tym samym jest więc nie tylko ekonomiczna, ale i ekologiczna – zwłaszcza, że wydzielają niewielką ilość ciepła. Nie wykorzystują też żadnej rtęci oraz innych substancji szkodliwych dla środowiska Są polecane przez ekologów jako mało inwazyjne dla środowiska, co w dobie ekologii jest naprawdę dużym plusem.       
Mogą one przybierać najróżniejsze rozmiary – od naprawdę dużych lamp po niewielkie, które można punktowo rozmieszczać w jakimś miejscu.           
Ponadto lampki LED-owe mogą mieć najróżniejsze kolory, dzięki temu można je wykorzystać dekoracyjnie. Można nimi wyeksponować wystawę sklepową, świątecznie ozdobiony dom czy też podświetlić fontannę przed posesją. Dzięki lampkom LED stało się możliwe artystyczne – nie tylko funkcjonalne wykorzystanie światła. Zwłaszcza, że współpracują one ze ściemniaczami, dlatego dają jeszcze lepsze wizualne efekty. Oświetlenie punktowe daje wiele możliwości w miejscach, gdzie dotąd nie sprawdzały się typowe sposoby oświetlenia. Nie bez powodu technologię LED wykorzystuje się przy produkcji najnowszej generacji ekranów telewizorów czy komputerowych.     
Ponadto w przeciwieństwie do niektórych świetlówek, lampki LED zapalają się od razu oraz gasną od razu, za to wyczerpane sygnalizują to, gasnąc powoli.

Minusem może być ich cena - są 3-4 razy droższe od tradycyjnych żarówek, jesli jednak weźmie się pod uwagę koszty późniejszej eksploatacji i żywotność, inwestycja ta faktycznie się opłaca.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena