W artykule omawiam najważniejsze mnemotechniki które umożliwią Tobie łatwe i skuteczne zapamiętywanie wszystkiego, czego zechcesz :)

Data dodania: 2008-06-05

Wyświetleń: 25742

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poniżej prezentuję najskuteczniejsze moim zdaniem metody, zwane mnemotechnikami. Nie będę robił przydługiego wstępu o historii mnemotechnik jest to mało ważne, lecz przejdźmy do samych technik! Niektóre z nich, jak ŁMS możesz używać od zaraz, nad innymi trzeba popracować aby skutecznie działały.


1.Łańcuchowa Metoda Skojarzeń (ŁMS)

Metoda polega na tym, aby połączyć ze sobą ciąg rzeczy lub wydarzeń, które chcesz zapamiętać. Układasz sobie historyjkę z każdym z elementów, łącząc każdy z kolejnym. W ten sposób wystarczy że zapamiętasz pierwszy (który najlepiej skojarzyć z czymś charakterystycznym dla całej listy), a reszta przypomni się automatycznie.

Skojarzenia ważne aby były:

przejaskrawione – gigantyczne lub zminiaturyzowane

dynamiczne – pamiętaj, że o wiele łatwiej przypomnieć sobie wydarzenia gwałtowne i przykre, niż zwyczajne, przyjemne.

wyolbrzymiaj ich liczbę – zamiast jednego elementu – miliony

zastępuj przedmioty wzajemnie – np. zamiast świeczki zapalasz... własny palec ;)

absurdalne, niespotykane w życiu – im głupsze, śmieszniejsze tym lepiej zapamiętasz!

Gdzie wykorzystać? Przykładowo, idąc na zakupy do hipermarketu. Zamiast robić listę, której można zapomnieć – zapamiętaj artykuły.

Przykład: Masz do kupienia: mąkę, wodę do picia, pomidory i notatnik (mógłbym wymienić kilkadziesiąt, ale szkoda miejsca i czasu).

Najpierw skojarz pierwszy element z sytuacją. Tutaj, zobacz jak wchodzisz do supermarketu i na Ciebie wysypuje się tona mąki. Ty jesteś obsypany w mące i wszystko dookoła, cały sklep wygląda jakby napadał śnieg – białe od mąki! Następnie z tego rozdrażnienia wpadasz w olbrzymie stoisko butelek z wodą do picia, które rozsypuje się z hukiem, a Ty zaczynasz płynąć w tym wszystkim aż zatrzymujesz się roztrzaskując o stoisko z pomidorami. Te rozpryskują się i cała okolica, przechodzący ludzie, i oczywiście Ty jako główny bohater jesteście utytłani pomidorami, jak w wielkiej zupie pomidorowej. Ledwie wstałeś, ale znowu się przewracasz. Chciałbyś się czymś wytrzeć, ale nic w pobliżu nie ma... oprócz stoiska z notesami... Wyrywasz garściami kartki z notesów i wycierasz nimi siebie...

Zalety: Nie trzeba się metody uczyć – możesz stosować od tej chwili :)

Możliwości: pamiętasz wszystko po kolei, natomiast nie da się na wyrywki (co na której pozycji jest).


2.Główny System Pamięciowy (GSP)


Polega na zastąpieniu cyfr literami alfabetu (spółgłoski), a dzięki nim, stworzeniu systemu zakładek pamięciowych.

Kodowanie:
0 – z, s
1 – t, d
2 – n
3 – m
4 – r
5 – l
6 – j
7 – k, g
8 – f, w
9 – p, b

Dla czego tak? Na zasadzie skojarzeń – np. 1 bo t i d mają jedną kreskę, n dwie, m trzy, 9 jest podobna do p, b, itd.

Teraz wystarczy utworzyć zakładki, których nauczysz się na pamięć. Będą to tzw. haki (elementy które będziesz doskonale znał, nawet po przebudzeniu w nocy), na których można wieszać dowolne elementy w celu zapamiętania.

Przykładowo moje zakładki (początek, mam od 1-100):
1 – targ; 2- Noe; 3- mysz; 4- ruch (kiosk ruchu); 5 – loch; 6 – jeż; 7 – kosz; 8 – fa (mydło); 9 – boa; 10 – taras (zauważ, że pierwsza i ostatnia spółgłoska to zakodowane cyfry); 11 – tata; 12 – Tina (Turner); 13 – tama; 14 – tir; 15 – talerz; 16 – toj (toj, miejski WC); 17 – teka; 18 – toffi; 19 – tuba; 20 – nos.

Potem, zakładki od 1-100 można rozszerzyć do 1000 w taki sposób, aby do każdej dodać jakiś charakterystyczny element. Ja wybrałem mieszankę z dwóch szkół (Buzan i CTW), Ty możesz wymyślić swoje na tej zasadzie:

101-199 – zakładki 1-100 zanurzone w wielkim bloku lodu
200–299 – zakładki 1-100 pokryte gęstym olejem
300-399 – zakładki palące się w snopach iskier
400-499 – pulsujące w fioletowym świetle
500-599 – zrobione z delikatnego zamszu
600-699 – całkowicie przeźroczyste
700-799 – łaciate
800–899 – futrzaste
900-999 – granitowe

Cechy metody: ogromne, wręcz nieskończone możliwości (można rozszerzać o kolejne zera...), pamiętasz na którym miejscu jaki jest element, na wyrywki!
Wada – trzeba opanować zakładki, chociaż podstawowe.

Proponuje, każdego tygodnia nauczyć się koleśnych 10, to po 10 tygodniach masz 100; potem tylko rozszerzenia... :)

W ten sposób, łatwo np. zapamiętać nr rachunku bankowego, nr telefonów, piny itd... to tylko kilka zakładek połączonych metodą ŁMS!


3. Metoda liczbowo-kształtowa

Liczbom od 1-10 (lub więcej) przyporządkowujesz określone obrazy.

Ja mam takie: 1 – świeca; 2 - łabędź; 3 – trójkąt; 4 – krzesło; 5 – hak; 6 – gwizdek; 7 – kosa; 8 – bałwan; 9 – ślimak; 10 – Flip i Flap :)

Najlepiej sobie narysować je, upodabniając cyfrę do obrazu. Wtedy z łatwością zapamiętasz.

Wykorzystanie: zapamiętywanie list numerowanych (np. 10 cech osobowości, z psychologii – moje ostatnie użycie tej metody), numery – np. tablicy rejestracyjnej (obrazki łączysz metodą ŁMS), kolejne punkty przemówień, itd...

4. Metoda liczbowo-skojarzeniowa.
Polega na skojarzeniach liczb i brzmiących podobnie nazw.
Ja mam np. w języku angielskim taką listę: 1 (one) – clan; 2 (two) – foot; 3 (three) – tree; 4 (four) – door; 5 (five) – knife; 6 (six) – disc; 7 (seven) – heaven; 8 (eight) – plate; 8 (nine) – wine; 10 (ten) – hen.

Możesz utworzyć polską listę, najlepiej jak sam wymyślisz (wtedy najszybciej zapamiętasz); np. 1 – eden, 2 – drwa, 3 – bzy... itd.

Wykorzystanie jak powyższej metody.

5. Rzymski pokój

Metoda polega na tym że w znanej Tobie przestrzeni tworzysz określoną liczbę zakładek.

Są różne odmiany, m. in. prawdziwe pokoje w Twoim domu, wymyślone pokoje, i in. Na nich będziesz wieszał elementy do zapamiętania.

a) Rzymski pokój w Twoim domu – np. w Twoim mieszkaniu wybierz w każdym pomieszczeniu po 10 elementów charakterystycznych. Gdy będziesz miał 5 pomieszczeń (np. przedpokój, kuchnia, łazienka, toaleta, pokój dzienny) to już masz 50 haków! Przedmioty to np. kuchenka, zlew, lodówka, lampa... itd.

b) Rzymski pokój w Twoim umyśle – możesz stworzyć dowolny dom (wyobrazić sobie), a w nim nieskończoną ilość pokoi... Tak też robili rzymianie...

c) Znane miejsca – np. droga którą idziesz z domu do pracy/szkoły – wybierz charakterystyczne elementy stwarzając z nich zakładki.

Odmianą tej metody są zakładki na Twoim ciele (wiesz jak wyglądasz :) po kolei wybierz np. 10 elementów z Twojego ciała, tj. stopy, kostki, kolana, biodra, pępek, pachy, ramiona, szyję, uszy, oczy, nos, czoło...).

Na co zwrócić uwagę: Kolejność. Jeśli to mieszkanie, to w każdym pokoju ustawiaj haki w tej samej kolejności, np. zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

Jak wykorzystać? Np do zapamiętania zakupów, zadanego materiału, itd.

Więcej technik i zasad szybkiej nauki poznasz na stronie ProjektSukces.pl

Pozdrawiam i życzę sukcesów!
Marcin Kijak
Licencja: Creative Commons
3 Ocena