Czym są odnawialne źródła energii? Jakie kryteria należy spełnić, by dane źródło zostało uznane za odnawialne? Dlaczego OZE stale zyskują na popularności?

Data dodania: 2014-08-19

Wyświetleń: 1378

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odnawialne źródła energii

Źródła energii uznawane są za odnawialne, jeśli powstają na skutek naturalnie powtarzających się procesów przyrodniczych. Ze względu na to, że ich zasoby ulegają odnowieniu w stosunkowo krótkim czasie często określane są jako niewyczerpalne. Obecnie wykorzystywanymi źródłami odnawialnymi są źródła wykorzystujące energię promieniowania słonecznego, wiatru, zasobów geotermalnych (ciepła z wnętrza Ziemi), wody, stałej biomasy, biogazu i biopaliw ciekłych. Atutem pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne niż w przypadku wykorzystywania źródeł tradycyjnych. Związane jest to przede wszystkim z dużo niższą emisją gazów cieplarnianych, które wpływają na globalne ocieplenie klimatu.

Zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym poprawia bezpieczeństwo energetyczne. Rozumieć należy przez to zmniejszenie ryzyka przerw w dostawach energii spowodowanych czasowym zastojem w imporcie surowców energetycznych. Odnawialne źródła energii służą nie tylko produkcji energii elektrycznej. Wykorzystując OZE można generować ciepło, a nawet chłód oraz tworzyć komponenty do biopaliw. Dynamiczny rozwój technologii związanej z OZE, zmniejszanie się zasobów źródeł tradycyjnych i związany z tym wzrost ich cen oraz powszechne podnoszenie świadomości ekologicznej pozwala prognozować, że pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych będzie coraz bardziej popularne. Potwierdzają to zjawisko panujące tendencje oraz polityki państw rozwiniętych, które coraz chętniej odchodzą od energetyki opartej na źródłach konwencjonalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Za upowszechnianie i wdrażanie światowych standardów oraz praktyk związanych z OZE w Polsce odpowiedzialna jest miedzy innymi Krajowa Agencja Poszanowania Energii, która działa nieprzerwanie od 20 lat. Zakres działań KAPE jest bardzo szeroki. Ostatnimi czasy KAPE uruchmiło swój portal wiedzy na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii gdzie specjalistyczna wiedza na ten temat jest prezentowana w sposób zrozumiały dla każdego czytelnika zainteresowanego tą tematyką.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena