Wojna między kosmetykami naturalnymi a drogeryjnymi trwa. Argumentów nie brakuje ani jednej, ani drugiej stronie, ale też zwolennicy obu teorii czasem sięgają po twierdzenia nieprawdziwe, byle tylko udowodnić wyższość swojej tezy.

Data dodania: 2014-08-01

Wyświetleń: 1624

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym się różnią kosmetyki naturalne od drogeryjnych

Plusy kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne – mówimy oczywiście o tym wiadomego, certyfikowanego pochodzenia, kosmetykach domowych albo naprawdę wysokiej jakości koncernowych – są przyjazne środowisku. Wydaje się, że to drobiazg, bo zależy nam przede wszystkim na skuteczności. No dobrze, ale co skłoniło Cię do uznania siebie za coś innego niż element środowiska? Naturalne substancje pielęgnujące są z zasady łagodniejsze, szybciej się rozkładają, są lepiej przyswajalne. Czy nie są toksyczne? A z tym już różnie bywa, b wszak rośliny trujące, a przynajmniej szkodliwe każdy zna. Poniekąd czasem o to chodzi, aby takich właśnie używać – kosmetyki antybakteryjne, które powstają z kwasów owocowych lub pokrzyw są właśnie lekko drażniące i mają działanie bakteriostatyczne, czyli szkodliwe są, tylko po prostu w takich stężeniach, w jakich się ich używa, nie są groźne dla ludzi. To zdecydowanie plus.

Wady kosmetyków naturalnych

Jeśli kosmetyk przygotujesz samodzielnie, to jest on na pewno doskonale znany. Niestety – przy zakupie czasem nie masz pewności co do jakości, a zatem również bezpieczeństwa produktu. Kosmetyki naturalne nie zawsze będą skuteczne – to wynika z faktu, że działają słabo lub umiarkowanie silnie (jak na substancje naturalne przystało). W związku z tym trudno osiągnąć szybko oszałamiający efekt (inna sprawa, że łatwo trwały i też całkiem niezły).

Zalety kosmetyków drogeryjnych

Kosmetyki drogeryjne cechują się przede wszystkim olbrzymią skutecznością, ale to nie jest za darmo. Kontrolowany skład, znana receptura i wysoka skuteczność to często efekt zastosowania silnych chemikaliów.

Wady kosmetyków drogeryjnych

Największą wadą sklepowych kosmetyków jest bez wątpienia chemia w kosmetykach. Jasne, naturalne to także chemia, ale naturalna, a nie syntetyczna. Nawet pozornie niegroźne związki, jeśli są syntetyzowane, a nie pozyskiwane z natury, mogą mieć inne właściwości niż oryginał. Do tego dochodzi stosowanie parabenów, laurylosiarczanów (SLS) lub kompletnie niepotrzebnych w niektórych przypadkach sztucznych barwników. Takie produkowanie pod publiczkę, czegoś, co szybko działa, nieźle wygląda i genialnie pachnie, jest skutecznym trikiem, przynajmniej dopóki się nie uświadomi klientom, że z zastosowania silnych substancji chemicznych wynika więcej szkód niż pożytku.

Wynik porównania?

Cóż, wydaje się, że kosmetyki naturalne są lepsze, bo bezpieczniejsze. Oczywiście także naturalne substancje mogą uczulać, czego dowodem są liczne alergie pokarmowe i nie tylko, ale z drugiej strony – jeśli wybierzesz dobrej jakości kosmetyk naturalny, to problemu zapewne nie będzie. Jeżeli jednak ma do wyboru tylko wysokiej jakości kosmetyki sklepowe albo produkty naturalne, ale wątpliwej jakości, to bezpieczniejsze będą te pierwsze. Pamiętaj, że kosmetyki to substancje złożone i reakcja organizmu na nie jest zwykle nieprzewidywalna. Dotyczy to nie tylko GMO, zapachów czy konserwantów używanych o produkcji kosmetyków drogeryjnych, tylko wszystkich w ogóle istniejących substancji, jeśli występują one w bardziej złożonych kombinacjach. Tak więc, choć zasadniczo radzę Ci używać kosmetyków naturalnych, zostawiam też furtkę – jeśli nie możesz kupić dobrego naturalnego, nie kupuj byle jakiego. W takiej sytuacji postaw na kosmetyk sklepowy, bo to przynajmniej znany wróg i może mniejsze zło.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena