Niestrawność zasadniczo wiązana jest z drobnym problemem, który minie sam lub ewentualnie szybko się go pozbędziemy przy pomocy jakiegoś środka możliwego do zakupu bez recepty.

Data dodania: 2014-07-25

Wyświetleń: 1127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Być może tak właśnie będzie, ale z drugiej strony nie zawsze niestrawność jest spowodowana zbyt dużym, zbyt tłustym czy też innym niewłaściwie skomponowanym posiłkiem.

Niestrawność może mieć bardzo różne i złożone podłoże, przez co nie należy jej bagatelizować i jeśli nie ustępuje, należy podjąć inne środki włącznie z wizytą u lekarza. 

Zasadniczo niestrawność może być pewnego rodzaju dolegliwością samą w sobie, aczkolwiek w pewnych sytuacjach może być składową innych stanów chorobowych, związanych z przewodem pokarmowym. Pewien rodzaj niestrawności może być bezpośrednio związany z różnymi stresami lub też z ciągłymi podróżami. Jakie są objawy niestrawności? Jak sama nazwa wskazuje, jest to dolegliwość opierająca się na kłopotach właściwego przebiegu procesów trawiennych. Przede wszystkim człowiek czuje się wówczas tak, jakby miał przepełniony żołądek, przy czym równocześnie też może odczuwać bóle w nadbrzuszu.

Jeśli miałyby to być jedyne objawy niestrawności, to prawdę powiedziawszy, byłoby nieźle. Jednakże w kwestii niestrawności możemy zetknąć się także z innymi objawami. Między innymi można również zetknąć się z takimi objawami, jak zgaga, występowania gazów, odbijanie czy też nudności. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić także i inne, znacznie poważniejsze objawy, takie jak biegunka czy też nawet wymioty. Jak więc widać niestrawność nie jest niczym błahym i nie należy jej bagatelizować.

Jak radzić sobie z niestrawnością? 

Jak należy walczyć z niestrawnością? Owszem, na rynku możemy zetknąć się z wieloma preparatami, dzięki którym możemy poczuć się lepiej, ale przede wszystkim należy w tym miejscu wskazać na właściwą dietę. Ogólnie rzecz biorąc, warto jest przez dzień lub dwa, a nawet trzy dni zastosować dietę w postaci sucharów i gorzkiej herbaty lub ewentualnie grysiku na wodzie. Opcjonalnie można również zastosować dietę lekkostrawną. Ponadto możemy również zastosować inne preparaty, jak przykładowo napar z liści mięty oraz z ziela dziurawca. Poza tym także można się wspomóc środkami na niestrawność, które są dostępne bez recepty w aptece. To sposób na niestrawność, która jednak trwa najwyżej kilka dni. Jeśli jednak utrzymuje się ona znacznie dłużej i wszelkie domowe sposoby nie przynoszą rezultatu, to nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do lekarza. Często w takiej sytuacji koniecznym będzie wykonanie określonych badań laboratoryjnych, których celem będzie zdiagnozowanie przyczyn wystąpienia niestrawności. Tylko wówczas będziemy w stanie właściwie zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Powszechnie uważa się, że niestrawność zasadniczo nie jest żadną chorobą, aczkolwiek w innych źródłach możemy znaleźć informacje na temat tego, że niestrawność jest chorobą cywilizacyjną. Wraz ze wzrostem tempa życia jesteśmy narażeni na znacznie większe stresy, nasza dieta jest coraz uboższa we właściwe składniki i to również może być jedna z głównych przyczyn występowania niestrawności. Czy można jej jednak w jakiś sposób zapobiegać? Oczywiście jeśli nie jest powiązana z innymi problemami natury chorobowej, to w pewnym stopniu można jej zapobiegać. Chodzi oczywiście o naszą dietę oraz o to, w jaki sposób spożywamy posiłki. Aby ograniczyć możliwość wystąpienia niestrawności, bardzo ważne jest to, aby jeść powoli i dokładnie przegryzać każdy kęs. My tymczasem często jemy w pośpiechu i to może mieć znaczący wpływ na wystąpienie niestrawności. Dodatkowo należy również unikać potraw bardzo tłustych oraz smażonych. Oczywiście nie oznacza to wcale, że powinniśmy całkowicie odstawić takie posiłki, ale na pewno ważne jest to, aby je w znacznym stopniu ograniczyć.

Jeśli zastosujemy się do powyższych rad, z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że pożegnamy się z niestrawnością raz na zawsze.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena