Zęby u rekina ułożone są w rzędy, i co ciekawe, rosną przez całe życie. Niektóre gatunki tych ryb mogą wymienić nawet ponad 30 000 zębów w ciągu życia. Uzębienie rekina składa się z kilku rzędów łusek plakoidalnych. Gdy wypadnie przedni ząb, zastępuje go jeden ze znajdujących się w następnych rzędach.

Data dodania: 2014-07-10

Wyświetleń: 1388

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety, człowiekowi zęby wyrastają tylko dwa razy w życiu – mleczne i stałe. A co potem?

Przyczyną utraty zębów mogą być czynniki zewnętrzne (mechaniczne), na przykład uderzenie lub konieczność usunięcia wynikająca z nadmiernego uszkodzenia w wyniku próchnicy. Brak w uzębieniu to wbrew pozorom nie tylko problem estetyczny, ale też w dużym stopniu zdrowotny. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nie tylko mniejszy komfort jedzenia, ale też przemieszczanie się zębów, wady zgryzu, a nawet ubytki kostne. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszelkie, nawet pojedyncze braki w uzębieniu natychmiast uzupełniać. Jak zatem odzyskać utracony ząb?

Reimplantacja

W przypadku wybicia zęba istnieje możliwość ponownego jego osadzenia w zębodole w wyniku zabiegu nazywanego reimplantacją. Aby można było zastosować tą metodę u pacjenta, konieczne jest wykonanie go w ciągu dwóch godzin od wybicia. Ponadto, koniecznie trzeba zadbać, aby utracony ząb w tym czasie nie obumarł, co następuje w przeciągu 30 minut od jego wypadnięcia. Jeśli ząb całkowicie nie wypadnie, nie należy go samodzielnie wyciągać z zębodołu. Szybka interwencja stomatologiczna i zachowanie zaleceń lekarza to większe szanse na powodzenie reimplantacji, a tym samym odzyskanie własnego zęba.

Leczenie implantologiczne

Utracony ząb może zostać zastąpiony implantem, który powinien stanowić trwałe i funkcjonalne uzupełnienie naturalnego uzębienia. Implantem zębowym jest wszczep z tytanu pełniący funkcję korzenia zębowego, na który umieszcza się koronę, czyli sztuczny ząb. Powinien on być zbliżony kolorem do naturalnych zębów, aby się nie wyróżniał na ich tle. Leczenie implantologiczne nie jest stosowane tylko i wyłącznie w przypadku utraty pojedynczych zębów. Praktykowane jest również przy konieczności odbudowy znacznej części uzębienia, a nawet w przypadku bezzębia. Wówczas wykonuje się kilkupunktową implantację, na której osadza się brakujące zęby.

Zabieg implantologiczny polega na wszczepieniu implantu, czyli tytanowego korzenia, następnie wkręceniu śruby gojącej, na koniec założeniu sztucznego zęba. Pierwsza część zabiegu ma charakter typowo chirurgiczny, ponieważ wymaga wywiercenia w kości otworu, w którym będzie umiejscowiony implant. Aby proces osteointegracji przebiegał prawidłowo i implant trwale zintegrował się z kością, w tkance kostnej nie może być ubytków. Gdy implant zespoli się z kością (po 3 – 6 miesiącach), wkręcana jest śruba gojąca w celu przyspieszenia gojenia dziąsła i ukształtowania go pod koronę. Po około dwóch tygodniach zakładana jest korona osadzona na łączniku, czyli filarze protetycznym.

Nowoczesna stomatologia

Kompleksowe wyposażenie gabinetów w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, a także stosowane metody i narzędzia stomatologiczne pozwalają na całkowitą i trwałą rekonstrukcję zębów. Przejawem nowoczesnej stomatologii są właśnie implanty, będące rozwiązaniem najbardziej zbliżonym do naturalnego uzębienia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena