Mozaiki pojawiają się dziś praktycznie w każdym katalogu projektów łazienek. Ich zastosowania bywają bardzo różnorodne i warto sprawdzić, czy i w Twojej łazience mozaika nie miałaby należnego jej miejsca.

Data dodania: 2014-07-01

Wyświetleń: 1031

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Po pierwsze: detale

Mozaika jest chętnie wykorzystywana do wykańczania detali: blatu przy umywalce, półek przy wannie albo okalania wanny. W takich miejscach doskonale sprawdzają się zarówno barwne wzory, jak i stonowane, jednokolorowe kompozycje. Na dużych powierzchniach najczęściej układa się jednolite kolorystycznie mozaiki. Mozaika bywa stosowana zamiast listew dekoracyjnych przy kafelkach ściennych i tutaj także doskonale się sprawdza.

Duże powierzchnie tylko na spokojnie

Bardzo niewiele jest projektów, które przewidują układanie z mozaiki większych powierzchni, a jeśli już to raczej zaleca się utrzymanie całości raczej w tonacji tego samego koloru. Kompozycje krzykliwe, wielobarwne są rzadkie, a jeśli już, to producenci mozaiki stawiają raczej na kolory, z których można ułożyć jakiś konkretny motyw o sporych wymiarach.

Co do mozaiki

Sama mozaika do łazienki to dopiero początek fantazji. Do wykończenia tych elementów, które właśnie mozaiką są wyłożone, często używa się fug brokatowych albo dodatkowych listew dekoracyjnych zgodnie z zasadą, że nie ma czegoś takiego jak umiarkowany przepych. Mozaiki od zawsze były symbolem bogactwa i klasy, więc nie ma powodu, żeby teraz ich przeznaczenie zmieniać.

Stylistyka

Mozaiki do łazienki są tworzone z różnych materiałów, choć przeważnie z ceramiki. Poszczególne modele różnią się wykończeniem i paletą barw. Dominują barwy jasne, pastelowe oraz ciemne, wyraźne. W kompozycjach łączone są nierzadko na zasadzie kontrastu: kremowe lub białe z ciemną szarością albo czernią, zieleń z czerwienią. Tam, gdzie stosowane są jednobarwne mozaiki, często kontrast zapewniają fugi.

Gdzie szukać taniej mozaiki

Mozaiki są dość drogie, dlatego wiele osób kupuje je z końcówek serii w sklepach tradycyjnych lub w sieci. Warto poszukać okazji, ponieważ kafle mozaikowe są produkowane w krótszych seriach niż zwykłe płytki ceramiczne, toteż sklepy częściej są zmuszone do wymiany asortymentu. Większość mozaik dostępnych w polskich sklepach to wyroby importowane. Polski producent mozaiki może zapewnić dostęp do tej samej klasy wyrobu przy niższej cenie (akurat w przypadku ciężkiej mozaiki transport stanowi spory odsetek całkowitej kwoty zakupu). Warto poszukać polskich mozaik, bo jakością w niczym nie ustępują one zagranicznym. Co więcej – w sklepach zachodnich często są chętniej kupowane od rodzimych.

Na co zwrócić uwagę

Przeczytaj uważnie instrukcję. W zależności od stelaża, producenci mozaik zalecają używanie różnych narzędzi do cięcia listków na paski. Zawsze też sprawdź, czy zgadza się odcień kupionych płytek - nawet jeśli na wszystkich kartonach widnieje to samo oznaczenia barwy i partii produkcyjnej. Pamiętaj, że wielu producentów zastrzega sobie prawo do nieuznania gwarancji dotyczących różnic kolorystycznych po odebraniu towaru ze sklepu! W przypadku mozaik ważniejsza niż całkowita ilość kostek lub listków jest ich powierzchnia. Rzadko trzeba rozdzielać listki na pojedyncze kostki, więc szacowanie powierzchni trzeba wykonać dokładnie, aby mieć pewność, że nie trzeba będzie później dokupować pojedynczych opakowań, co może być trudne ze względu na niedużą długość serii produkcyjnych.

Montaż mozaiki w łazience nie różni się niczym od montażu w innych pomieszczeniach - jedyne różnice w kleju będą wynikały z zaleceń producenta, który kieruje się wagą lub właściwościami płytek mozaiki. Przestrzegaj tych zaleceń, aby montaż był estetyczny i trwały.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena