Przychodząc na ten świat, każdy z nas został obdarzony jakimiś darami. Nie mam bynajmniej na myśli rzeczy materialnych, które zazwyczaj dostają dzieci od kochających rodziców, kiedy są małe. Chodzi mi raczej o pewne naturalne cechy naszej osobowości. Zostaliśmy bowiem wyposażeni zupełnie za darmo w pewien zestaw podczas narodzin. 

Data dodania: 2014-07-02

Wyświetleń: 1572

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dary, którymi zostaliśmy obdarzeni

No więc właśnie, czym jest ten zestaw? Jest to zdolność myślenia i odczuwania. Należy też koniecznie dodać, że do owego zestawu zawsze dodawany jest bonus w postaci indywidualnych cech, które, kiedy są rozwijane, świadczą o naszej własnej, indywidualnej osobowości. Zdarza mi się od czasu do czasu pisać na temat tego, jak ważna jest indywidualność każdego człowieka, tak w tym artykule poruszę coś, co z tym tematem doskonale się wiąże.

Twoje własne unikalne dary

Częstym przypadkiem jest – i należy to zaznaczyć, że ludzie w dużej mierze nie są świadomi własnych nieograniczonych możliwości, jakie posiadają. Żyjemy i wychowujemy się niestety w takim systemie (przekonań i niby wartości), który nie jest przyjazny rozwijaniu indywidualnych cech ani zwracaniu na nie uwagi, tylko próbuje ujednolicić to, co ujednolicone w zasadzie być nie może. Natura jest tak urządzona, że nic nie jest identyczne w całym wszechświecie i wszystko występuje w pojedynczym, unikalnym egzemplarzu. Wystarczy spojrzeć w niebo, a nie zobaczy się dwóch identycznych planet, tak samo, jak nie zobaczy się dwóch identycznych płatków śniegu czy drzew w lesie. Zawsze będą się czymś różnić. Człowiek będący nieodłączną częścią całego istnienia, również podlega temu samemu prawu. Istnieje tylko jeden egzemplarz Ciebie i mnie, więc co za tym idzie, każdy jest wyjątkowy.

Wracając do istoty poruszanego tematu. Skoro każdy jest unikalny, to i każdy ma jakieś cechy, którymi się wykazuje, a które świadczą o jego wyjątkowości. Tutaj pasują następujące słowa, które zasłyszałem: „Zwracaj uwagę na dary, jakimi zostałeś obdarzony, a nie na te, których nie dostałeś”. Trafna uwaga. Nasz system wychowawczy, o którym wspomniałem, jakoś dalece odbiega od tych słów. Każe ludziom postępować jak ktoś inny, stawia przed nami wzorce, przekonania i wartości, które niekoniecznie muszą być Twoje czy moje i próbuje upchnąć każdego z nas do określonej szuflady. Ma to opłakane skutki, ponieważ w następstwie tego ludzie często nie odnajdują prawdziwej radości w życiu, nie zwracają uwagi na własne cechy, jakie posiadają, tylko gonią za innymi ludźmi, próbując ich naśladować, przy okazji myśląc, że jest to właściwa postawa. Sprawia to też, że człowiek potrafi niekiedy „przespać” całe życie, nie zdając sobie nawet sprawy, że mógł jednak zrobić coś więcej i żyć na własnych warunkach, zamiast przeżywać je ku radości innych, którym podlegał. O ile łatwiej byłoby, gdyby od dzieciństwa przyglądano się indywidualnym cechom każdego z nas i pomagano nam je rozwijać oraz pielęgnować, zamiast je tłamsić. Człowiek uniknąłby poszukiwania długie lata własnego powołania, dociekania, co naprawdę chce robić, jak i czegoś najsmutniejszego, czyli przeżycia życia bez odnalezienia w nim prawdziwej przyczyny, dla której przyszedł na ten świat.

Dary są po to, żeby je wykorzystywać

Kiedy człowiek rozwija swój prawdziwy potencjał i jest świadom swoich mocnych stron, tego, co czyni go wyjątkowym, potrafi tak je wykorzystać, że będzie w stanie pokierować własnym życiem, czerpać z tego radość i robić faktycznie to, co jest zgodne z jego zainteresowaniami, osobowością i cechami charakteru. Prawdziwe spełnienie, podążanie własną drogą jest wartościowe nie tylko dla osoby, która jest w pełni świadoma swoich zalet, jak i wad (te również są pomocne i przynoszą korzyści, ponieważ pokazują, nad czym trzeba popracować) lecz dla innych ludzi także. Kiedy znasz swoją wartość i siłę swoich indywidualnych cech, przekuwając je jednocześnie w coś, co przynosi wartość nie tylko dla Ciebie, ale również i dla świata, wszystko nabierze jeszcze większego rozmachu. Mając smykałkę do biznesu, tworzy się miejsca pracy dla innych ludzi i pomaga się im zarabiać. Tworząc muzykę, daje się radość innym, ponieważ mogą obcować z dźwiękiem. To samo dotyczy filmu czy książki. Jeśli zamiłowania są ukierunkowane na zdrowe odżywianie, można z kolei pomóc wielu osobom pozbyć się pewnych problemów zdrowotnych. Takich przykładów można byłoby namnożyć wiele. Kiedy robi się coś z pasji, wykorzystuje się do tego własne naturalne umiejętności i zdolności, kiedy czuje się w 100%, że to jest właśnie to, życie nabiera innych barw i sensu.

Także życzę Ci, abyś podążał w życiu przeświadczony o własnych wyjątkowych darach, jakie dostałeś i wykorzystywaniu ich w życiu codziennym. Jest jedna fajna rzecz w tych darach. Dostałeś je w nieograniczonej ilości, więc nigdy ich zasób się nie wyczerpie. Korzystaj z nich bez ograniczeń.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena