Mieszkając w określonym mieście, metody poruszania się po nim mamy pewnie opanowane do perfekcji, ale jak sobie poradzić na przykład wtedy, gdy na jakiś czas musimy wyjechać do obcego miasta?

Data dodania: 2014-07-02

Wyświetleń: 962

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konieczne przed wyjazdem jest oczywiście zastanowienie się jaki jest cel podróży, inny środek transportu wybierzemy, gdy wybieramy się na spotkanie służbowe, a inaczej sytuacja będzie wyglądać, gdy nasz wyjazd jest stricte turystyczny. Duże znaczenie ma tu też długość pobytu w danym mieście, możemy wybrać inny środek komunikacji, gdy jesteśmy gdzieś tylko na jeden dzień, natomiast w przypadku pobytu dłuższego warto pomyśleć o innych rozwiązaniach, biorąc oczywiście pod uwagę cenę i komfort podróżowania. Na pytanie o to jakie środki transportu możemy wybrać, chciałbym odpowiedzieć na przykładzie największego polskiego miasta, czyli Warszawy.

Jeśli podróżujemy samolotem to po przylocie na lotnisko Okęcie (lub ewentualnie Modlin, jeśli korzystamy z tanich linii lotniczych) mamy do wyboru kilka możliwości wyboru sposobu komunikacji. Pierwszym jest transport publiczny. W stolicy komunikacja miejska rozwinięta jest bardzo dobrze, miasto oplecione jest liniami autobusowymi oraz tramwajowymi, poza tym funkcjonuje jedna linia metra przecinająca Warszawę z południa na północ (druga linia łącząca Warszawę lewobrzeżną i prawobrzeżną jest ciągle w budowie).  Do dyspozycji podróżnych jest około 140 linii autobusowych oraz 36 linii tramwajowych. Komunikacja w ciągu dnia odbywa się w godzinach od 5 rano do 23 wieczorem, natomiast pomiędzy 23 a 4:30 można skorzystać z któregoś z autobusów nocnych. Warszawska komunikacja publiczna świetnie się sprawdza, gdy zamierzamy zostać w mieście nieco dłużej (na przykład turystycznie) o czym decyduje rozwinięta sieć linii oraz aspekt ekonomiczny.

Jeśli wybieramy się do Warszawy na krótko (spotkanie biznesowe), wtedy warto rozważyć skorzystanie z taksówki. Dostępnych jest ponad 30 korporacji taksówkowych, więc jest w czym wybierać, tym bardziej, że firmy prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klienta. Taksówkę można zamówić na wiele sposobów, przez telefon, sms-owo czy poprzez formularz dostępny na stronie internetowej, a czas oczekiwania na jej przyjazd jest raczej niezbyt długi i wynosi przeciętnie 15 minut.

Przy zamiarze pozostania w Warszawie na dłuższy okres czasu można wziąć pod uwagę wypożyczenie samochodu. Na dłuższą metę jest to co prawda opcja droższa niż korzystanie z komunikacji miejskiej, ale na pewno tańsza od taksówek. Poza aspektem ekonomicznym trzeba jednak wziąć jeszcze pod uwagę sam komfort przemieszczania się po mieście, który w przypadku jazdy samochodem jest największy, tym bardziej, ze wypożyczalnie na ogół mają dobrze rozwiniętą flotę aut różnych klas, co pozwala przy wyborze dopasować je do własnych preferencji. W Warszawie działa dość dużo wypożyczalni samochodów, więc nie powinno być problemu z wyborem tej z najatrakcyjniejszą ofertą.

Reasumując, wyraźnie widać, że przy wyborze środka transportu trzeba brać pod uwagę kilka czynników. Będą to charakter podróży (służbowa, turystyczna), długość pobytu oraz czynnik ekonomiczny.    

Licencja: Creative Commons
0 Ocena