Psychoterapia jest jedną z wielu młodych dziedzin medyczno-społecznych (leczącą i wspomagającą leczenie). 

Data dodania: 2014-12-05

Wyświetleń: 1830

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje psychoterapii. Która najskuteczniejsza?

Psychoterapia (od stgr. ψυχή psyche = dusza i therapein = leczyć) – zbiór technik leczących lub pomagających leczyć rozmaite schorzenia i problemy natury psychologicznej. Wspólną cechą wszystkich tych technik jest kontakt międzyludzki, w odróżnieniu od leczenia czysto medycznego.

Warto udać się do psychoterapeuty w celu określenia danego problemu. Dobry psychoterapeuta rozpozna przypadek i skieruje do odpowiedniego specjalisty jeśli jest taka potrzeba.

Aby uzupełnić powyższą treść muszę jeszcze dodać, że psychoterapeuta przyjmuje pacjentów i klientów. Z pacjentami chorymi na choroby psychiczne współpracuje z psychiatrą, neurologiem oraz lekarzem rodzinnym. Terapia polega na wspomaganiu w leczeniu choroby a nie jej samym leczeniu.

Natomiast jeśli chodzi o klientów, to przyjmuje osoby cierpiące na problemy psychiczne. Wtedy terapia leczy a nie wspomaga.

Kiedy możemy powiedzieć, że jesteśmy pacjentem?

Wtedy, gdy cierpimy na zdiagnozowaną nerwicę, depresję, psychozę, chorobę psychiczną (niepełnosprawność umysłowa).

Kiedy możemy powiedzieć, że jesteśmy klientem?

Wtedy, gdy mamy problem życiowy (sytuacyjny – problem w domu, pracy, szkole, z chłopakiem, dziewczyną itp.), problem osobowościowy (kim jestem? po co żyję? co czego dążę?), stany depresyjne (wyjaśnienie w osobnym artykule).

Problemy z nas ma każdy. Nie należy się ich wstydzić. Psychoterapeuta pomaga je rozwiązać lub nastawia nas tak abyśmy mogli się z nimi uporać. Warto więc o tym mówić. Warto mieć wiedzę na powyższy temat, gdyż błędnie panujący stereotyp „psychoterapeuta jest od wariatów” uniemożliwia pomoc i wsparcie.

Wśród wiodących nurtów psychoterapii wyróżniamy.

  • Psychoterapia poznawczo – behawioralna - rodzaj terapii, który polega na ukazani przez terapeutę niewłaściwych zachowań i zaproponowaniu nowych, które poprawią nasze samopoczucie lub sytuację. W tym nurcie terapeuta nie skupia się na analizie przeżyć wewnętrznych i odczuć – terapia krótkoterminowa.
  • Psychoterapia psychoanalityczna – jeden z najstarszych nurtów stworzonych przez słynnego Zygmunta Freuda. Ten rodzaj terapii skupia się na analizie podświadomości i eliminowaniu w niej niepożądanych przyczyn – terapia długoterminowa, trudna i wymagająca.
  • Psychoterapia psychodynamicza – również jak psychoanaliza skupia się na podświadomości. Różnica polega na odtwarzaniu zachowań z dzieciństwa a nie przeżyć teraźniejszych – terapia długoterminowa.
  • Psychoterapia humanistyczna (egzystencjalna) - skupia się na zaspokojeniu konkretnych potrzeb klienta/pacjenta (lub pomocy w ich zaspokojeniu). Długość terapii różna.
  • Psychoterapia Gestalt – psychoterapia oparta na dialogu (rozmowie psychoterapeuty z klientem / pacjentem). Terapeuta skupia się na odkrywaniu potrzeb, emocji i pragnień swojego rozmówcy. Pomaga budować system wartości skupiając się na „TU I TERAZ” – teraźniejszości. Długość trwania (różna).
  • Psychoterapia systemowa – terapia, która zakłada, że klient jest częścią jakiegoś systemu (grupy, rodziny, społeczności, zakładu pracy itp.). Polega na przystosowaniu tej osoby do prawidłowego funkcjonowania w tej grupie. Terapia grupowa (rodzinna) lub indywidualna. Czas trwania różny.
  • Psychoterapia ericksonowska – psychoterapia pozytywnego nastawienia. Psychoterapeuta przede wszystkim próbuje pomóc pacjentowi wydobyć siły, potrzebne mu do wywołania, krok po kroku, pozytywnych zmian w swoim życiu rożnymi metodami, które uważa za skuteczne. Czas trwania różny.
  • Psychoterapia zorientowana na proces - w tej psychoterapii analizuje się sny, symptomy fizyczne, uzależnienia, kłopoty rodzinne, czy konflikty grupowe, jako czynniki prowadzące do przemiany.
  • Psychoterapia neurolingwistyczna – podaje się różne definicje. Ogólnie polega na monologu lub dialogu terapeuty, który wpływa na zmiany w psychice klienta/pacjenta.
  • Psychoterapia ruchem i tańcem – psychoterapia polegająca na aktywności fizycznej. Zakłada, że nasza aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasza psychikę (wydzielanie hormonów i związków chemicznych w organizmie). Terapia często stosowana jako uzupełnienie pozostałych.
  • Terapia psychopedagogiczna – najmłodszy rodzaj terapii, który skupia się na rozwoju, wychowaniu i zachowaniu. Jest to mieszanka terapii behawioralnej, systemowej oraz Gestalt.
  • Socjoterapia, terapia społeczna lub psychoterapia socjoterapeutyczna – nurt terapeutyczny, który wykorzystuje naturę społeczną człowieka. Socjoterapia może skupiać się bezpośrednio na osobie chorej lub jej społeczności. Dąży do poprawy samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania w środowisku.

Co do odpowiedzi na pytanie – Która najskuteczniejsza? - Każda z nich jest skuteczna, kwestia tyko która dla Ciebie?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena