Produktem finansowym, jaki zainteresuje każdego przedsiębiorcę, który potrzebuje środków na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, jest kredyt dla firm. 

Data dodania: 2014-06-22

Wyświetleń: 1117

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niezależnie od tego czy zakłada on właśnie nową firmę, czy też potrzebuje pomocy finansowej, by rozwinąć istniejące już przedsiębiorstwo. Takiego kapitału potrzebować może zarówno większa firma, jak i mała, zatrudniająca zaledwie kilka osób. Jedną z możliwości jest kredyt dla firm z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Portfelowej Linii Gwarancyjnej – de minimis”.

Czym jest gwarancja?

Będąca kluczowym elementem programu gwarancja to nic innego, jak forma zabezpieczenia kredytu, w przypadku, gdyby kredytobiorca nie był w stanie spłacić kredytu w określonym w umowie terminie. Bank udzielający kredytu ma dzięki temu pewność, że odzyska pożyczone pieniądze, gdyż spłaty kredytu za kredytobiorcę dokona gwarant. Kredytobiorca natomiast będzie się dalej rozliczał z gwarantem, zwracając mu kwotę wypłaconą bankowi z gwarancji wraz z odsetkami.

Czym jest pomoc de minimis?

Pomoc publiczna de minimis jest zgodną z prawem unijnym pomocą udzielaną przedsiębiorcom przez państwo bez obowiązku uzyskania zgody Komisji Europejskiej. Wartość przyznanej jednemu przedsiębiorcy pomocy nie może przekroczyć kwoty 200 000 euro (lub w przypadku przedsiębiorstw w sektorze transportu drogowego 100 000 euro) w roku podatkowym, w którym się on o nią stara, jak i w ciągu dwóch poprzedzających lat podatkowych. Wartość pomocy de minimis wyliczana jest według średniego kursu walut, jaki Narodowy Bank Polski ogłosi w dniu jej przyznania. Przedsiębiorcy muszą natomiast pamiętać, aby nie przekraczać dozwolonego pułapu tej pomocy.

Czym jest gwarancja de minimis?

Gwarancji de minimis udziela się w ramach programu dopuszczalnej pomocy publicznej w celu zabezpieczenia spłaty kredytu udzielonego mikro-, małemu lub średniemu przedsiębiorcy. Może dotyczyć zarówno kredytu obrotowego, jak i inwestycyjnego. Nie można jednak zapomnieć, że gwarancja ma tylko zabezpieczać kredyt dla firm i przedsiębiorca, za którego gwarant spłaci kredyt, będzie musiał spłacić jej kwotę z odsetkami. Nie jest ona dotacją przekazywaną bezpośrednio przedsiębiorcy.

Jaki kredyt dla firm może być objęty gwarancją de minimis?

Gwarancja de minimis dotyczy jedynie kredytów obrotowych przeznaczonych na rozwój lub bieżące finansowanie działalności gospodarczej oraz kredytów inwestycyjnych. Natomiast nie mogą być nią objęte kredyty udzielne na inwestycje kapitałowe, a więc na przykład zakup instrumentów finansowych, wierzytelności czy też zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Kredyt obrotowy z gwarancją de minimis

W przypadku kredytu obrotowego gwarancja de minimis udzielana jest maksymalnie na okres 27 miesięcy, a jej kwota nie może przekroczyć 3,5 mln zł i 60% kwoty kredytu obrotowego. Nie obejmuje ona żadnych kosztów związanych z kredytem, w tym również odsetek. Jest natomiast zabezpieczona jest wekslem własnym in blanco przedsiębiorcy.

Środki z takiego kredytu przedsiębiorca przeznaczyć może na sprawy bieżące, takie jak zapłacenie faktur za towary i usługi, zapłata składek ZUS, podatków oraz innych związanych z działalnością gospodarczą zobowiązań. Dzięki kredytowi obrotowemu można również sfinansować cele rozwojowe firmy, takie jak na przykład zakup środków trwałych czy też czy finansowanie VAT od inwestycji.

Kredyt obrotowy możemy uzyskać w różnych formach: jako kredyt w rachunku bieżącym, linię kredytową lub też jako zwykły kredyt dla firm służący do pokrycia jednoazowych wydatków.

Kredyt inwestycyjny z gwarancją de minimis

Gwarancja de minimis zabezpieczająca kredyt inwestycyjny udzielana jest na maksymalnie 99 miesięcy. Jej suma nie może przekroczyć 3,5 mln zł oraz 60% kwoty kredytu inwestycyjnego. Tak samo jak w przypadku kredytu obrotowego nie obejmuje ona kosztów związanych z samym kredytem i zabezpieczona jest wekslem własnym in blanco przedsiębiorcy. Za udzieloną gwarancję naliczana jest też stawka prowizji w wysokości 0,5% kwoty gwarancji w stosunku rocznym.

Pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, takich jak zakup urządzeń, maszyn, samochodów, budowę, rozbudowę, modernizację lub zakup nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.

Co jeszcze warto wiedzieć o gwarancji de minimis

Aby kredyt dla firm został objęty gwarancją de minimis, przedsiębiorca musi posiadać zdolność kredytową zgodną z obowiązującymi w banku kredytującym procedurami i spełniać stawiane przez bank warunki formalne.

O kredyt dla firm z gwarancją de minimis można ubiegać się w każdym banku, który zawarł umowę współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wniosek o udzielenie gwarancji wypełnia się bezpośrednio w wybranym banku kredytującym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena