Owoce noni, a w zasadzie ich sok, to jedno z największych odkryć ostatnich kilku lat. Oczywiście słowo „odkrycie” należałoby wziąć w cudzysłów, ponieważ roślina ta zajmowała już poczesne miejsce w diecie ludności rdzennej wysp położonych między Fidżi a Hawajami.

Data dodania: 2014-05-07

Wyświetleń: 1224

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Właściwa nazwa noni to morwa indyjska, natomiast określenie noni pochodzi z Hawajów, gdzie nastąpiło powtórne odkrycie jej zdrowotnych właściwości. Autochtoni używali soku z noni w leczeniu wielu chorób: był to między innymi lek na raka. Dziś oczywiście trochę inaczej należy na to spojrzeć – nowotwory leczy się głównie farmakologicznie i przez radiologię, natomiast sok z noni można stosować jako element wspomagający terapię. Istnieją badania naukowe potwierdzające jego skuteczność, ale można mieć zastrzeżenia co do ich wiarygodności. Są też relacje ludzi, którzy rzekomo właśnie dzięki morwie indyjskiej całkowicie wyzdrowieli. Nauka odpowiada, że raczej nie jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku chorób w zaawansowanym stadium, natomiast jest bardzo prawdopodobne, że picie soku z noni spowolni rozwój choroby i poprawi komfort życia pacjenta.

Przy tych potencjalnie zbawiennych właściwościach paskudny smak soku wydaje się bez znaczenia, jednak ta uwaga prowadzi do dość ważnego wniosku. Wielu producentów sprzedaje sok z noni jako produkt pasteryzowany. W takiej formie nie zachowuje on oczywiście pełni swoich właściwości, podobnie jak zmieszany z innymi sokami owocowymi (robi się to w celu maskowania smaku, a w przypadku kilku producentów udowodniono, że soki owocowe dodawane są w celu ukrycia prawdziwej zawartości soku z noni). Kupując naturalne, niepasteryzowane soki, możesz cieszyć się ich pełnym działaniem. Smak jest tu wartością zdecydowanie drugorzędną.

Dla zachowania właściwości soku z noni bardzo ważne jest, aby owoce mory indyjskiej były właściwie przygotowane. Zbiera się je w ściśle określonym momencie i odpowiednio wyciska z nich sok. Ważne, aby owoce pochodziły z czystych ekologicznie terenów, ponieważ w przeciwnym razie w soku mogłyby znajdować się substancje, które nie tylko nie są pożądane, ale być może nawet okazałyby się szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Kupując produkty od sprawdzonych dostawców i renomowanych producentów masz pewność, że sok z noni będzie najwyższej jakości. To ważne, szczególnie w przypadku osób chorych, których system immunologiczny i tak jest już osłabiony.

W owocach noni zidentyfikowano ponad 100 substancji czynnych. Badania naukowe nie potwierdziły z dużą pewnością dobroczynnego wpływu żadnego z nich, a wśród wykrytych substancji znajdują się także potencjalnie niebezpieczne chinony oraz czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zapalenia wątroby. Prawdopodobieństwo, że przyjmowany w zalecanych dawkach sok z noni okaże się szkodliwy, jest niewielkie, jednak badania naukowe sugerują, że nie ma on wpływu na tempo rozwoju nowotworów.

Owoce noni zostały dopuszczone do spożycia w Unii Europejskiej jako „nowa żywność”, a więc produkty o przeznaczeniu spożywczym, ale o nie do końca poznanych sposobach oddziaływania na organizm.

Przy tak złożonym składzie, jaki wykazuje sok z owoców noni, trudno o jednoznaczne rozstrzygnięcia, co do jego skuteczności. Bardzo dużo zależy od indywidualnych czynników i tolerancji organizmu na wszystkie związki chemiczne, dlatego przed zastosowaniem soku z noni jako środka wspomagającego konwencjonalne metody leczenia nowotworów, należy upewnić się, iż u pacjenta nie występują żadne przeciwwskazania. Dobrze jest tę decyzję skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena