Wysokość wypłacanego świadczenia emerytalnego uwarunkowana jest ilością środków pieniężnych zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym. Jednak według ekspertów świadczenia wypłacane przez ZUS i OFE  będą znacznie niższe od tych, naliczanych aktualnie.

Data dodania: 2014-05-07

Wyświetleń: 915

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

System emerytalny a oszczędzanie na emeryturę

Zgodnie z założeniami systemu emerytalnego obowiązującego w Polsce świadczenie emerytalne powinno być składową trzech opcji: środków zgromadzonych na indywidualnym koncie ZUS, środków inwestowanych przez OFE, środków inwestowanych w produktach trzecio filarowych oferowanych między innymi przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Mimo że oficjalnie funkcjonują trzy filary, tylko dwa pierwsze są obowiązkowe, co sprawia, że nie każda osoba aktywna zawodowo decyduje się na samodzielne oszczędzanie na emeryturę. Sytuacja ta wynika z braku dostatecznej wiedzy na temat produktów dostępnych na rynku inwestycyjnym, a także nieznajomości zasad inwestowania. Eksperci podkreślają jednak, że środki zgromadzone w ramach III filaru mogą być znaczące w kontekście przewidywanej wysokości emerytur, która ma wynosić 30% ostatniej pensji. Jest to więc znacznie niższa kwota niż ta, która dziś przyznawana jest emerytom.  


Trzy filary
Obowiązkowa składka na ubezpieczenia emerytalne, w wysokości 19,52% wynagrodzenia brutto, odprowadzana jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie podstawowa jej część (12,22% wynagrodzenia brutto) ewidencjonowana jest na koncie ubezpieczonego w ZUS.  Składki gromadzone w ramach I filara są waloryzowane zgodnie ze wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jest to jednak zapis księgowy - w rzeczywistości środki te przeznaczane są na pokrycie wypłacanych na bieżąco emerytur. 


Dotychczas część środków odprowadzanych do ZUS (od 1 lutego 2014r. 2,92% podstawy wymiaru składki) jest przekazywana do OFE i inwestowana w celu pomnożenia. W okresie od kwietnia do lipca 2014 r. ubezpieczeni mogą dokonać wyboru w zakresie dalszego przekazywania przez ZUS części ich składki emerytalnej do OFE  albo ewidencjonowania tej części składki na subkoncie w ZUS w ramach II filara systemu emerytalnego.
Zgromadzony przez OFE kapitał na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez właściciela rachunku w OFE, będzie stopniowo przekazywany na indywidualne subkonto w ZUS. Dodatkowo, na 10 lat przed osiągnięciem przez ubezpieczonego wieku emerytalnego, ZUS zaprzestanie odprowadzać składki do OFE, od tego momentu składki będą ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, całość zgromadzonych przez ubezpieczonego środków będzie wypłacana przez ZUS.

Aby umożliwić osobom aktywnym zawodowo zwiększenie wysokości emerytur, uruchomiono III filar, jako dobrowolną formę oszczędzania. Istotnym podmiotem ułatwiającym pomnażaniem posiadanego kapitału są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które przygotowały zróżnicowaną ofertę produktów inwestycyjnych. Wśród nich są formy indywidualnego oszczędzania, takie jak Indywidualne Konto Emerytalne czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, gdzie strategia inwestycyjna opracowywana przez doradców finansowych dostosowana jest do możliwości finansowych klienta i jego wieku. Inną formę pomnażania środków pieniężnych stanowią Pracowniczy Program Emerytalny oraz Pracowniczy Program Oszczędnościowy. Środki pieniężne inwestowane są z myślą o przyszłej emeryturze, jednak elastyczność programów sprawia, że istnieje możliwość dokonania wcześniejszej wypłaty zgromadzonych funduszy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena