Do włączania i wyłączania systemów sygnalizacji włamania i napadu, bazujących na prostych centralkach alarmowych używa się elektronicznych zamków szyfrowych, których elektronika bazuje na pojedynczym układzie scalonym.

Data dodania: 2014-04-22

Wyświetleń: 850

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zamek szyfrowy to pudełeczko - metalowe lub plastikowe, wyposażone w 12-to przyciskową klawiaturę numeryczną wzorowaną na telefonicznej. Obecnie praktycznie we wszystkich zamkach elektronicznych klawiatura numeryczna jest podświetlana przy pomocy wewnętrznych diod LED.

Ponadto, bardzo często elektroniczne zamki szyfrowe są wyposażone w brzęczyk, lub diodę sygnalizującą naciśnięcie klawisza, diodę sygnalizującą stan zamknięcia, zworki ustalające monostabilny lub bistabilny tryb pracy. Programowo zamek posiada funkcję unieruchamiającą np. na 1 min. W przypadku trzykrotnego użycia niepoprawnego kodu najczęściej dochodzi do załączenia syreny alarmowej. Także z reguły zamek po odłączeniu napięcia zasilania wykonuje samoczynny reset przywracający kod fabryczny (przeważnie jest to 0 lub 0000). Sygnał wyjściowy takiego zamka szyfrowego to stan pary styków przekaźnika.

Wszystkie w/w cechy zamki szyfrowe wskazują na konieczność maksymalnego utrudnienia dostępu do kabla zasilającego, bowiem w łatwo dostępnym miejscu można szybko zidentyfikować przewody zasilające i po spowodowaniu chwilowej przerwy w zasilaniu możliwe jest wyłączenie systemy alarmowego za pomocą nieskomplikowanego kodu fabrycznego.

Panele sterujące nowoczesnych centralek mikroprocesorowych mają z reguły oprócz klawiszy 0 – 9 kilka rozmaitych klawiszy funkcyjnych. Mają one również do kilkunastu lampek sygnalizujących stan systemy, używanych także przy programowaniu funkcji. Niekiedy lampek nie ma, a komunikacja z centralką odbywa się z użyciem ciekłokrystalicznego wyświetlacza alfanumerycznego.

Wraz z centralką alarmową przy zakupie dodaje się jeden panel, lecz dodatkowo można zakupić ich więcej. Centralki takie dopuszczają dołączenie typowo do czterech paneli sterujących, co pozwala na sterowanie systemem z różnych miejsc chronionego obiektu. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena