Na poszukiwanie pracy poza granicami naszego kraju decyduje się z roku na rok coraz większa liczba osób. Są to osoby w różnym wieku, chociaż bez wątpienia dużą grupę stanowią ludzie młodzi, po studiach, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia w swoim kraju.

Data dodania: 2014-02-25

Wyświetleń: 1763

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak szukać pracy za granicą?

 W wielu europejskich państwach można natknąć się na naprawdę ciekawe oferty pracy w takich branżach, jak chociażby budownictwo, informatyka czy służba zdrowia. Obecnie dla Polaków otwarte są niemal wszystkie rynki Unii Europejskiej, nic więc dziwnego, że nasi rodacy coraz chętniej decydują się na wyjazd w celu zarobkowym. Jak jednak powszechnie wiadomo, nie jest łatwo znaleźć pracę za granicą.

Praca za granicą jak ją znaleźć?

Dlatego warto poznać kilka sposobów, które umożliwią nam poszukiwanie zatrudnienia u zagranicznego, ale uczciwego pracodawcy. Zanim w ogóle zdecydujemy się na wyjazd w celu zarobkowym, pamiętajmy, że lepiej nie wyjeżdżać "w ciemno". Jest to po prostu bardzo ryzykowne, więc przed wyjazdem warto na przykład nawiązać kontakt ze swoim przyszłym pracodawcą. Jeśli interesują nas oferty pracy za granicą, wówczas możemy skorzystać z usług świadczonych przez agencje pośrednictwa. Jak się okazuje, to właśnie w ten sposób najprościej jest znaleźć zatrudnienie w jednym z europejskich państw.

Agencje pośrednictwa pracy utrzymują kontakty z różnymi zagranicznymi partnerami, starając się o miejsca zatrudnienia dla swoich klientów. Ciekawe oferty pracy za granicą można również znaleźć za pośrednictwem sieci. Mając w domu komputer z dostępem do Internetu, samodzielnie możemy wyszukiwać strony z takimi ogłoszeniami. Szczególną uwagę warto zwrócić na ogólnodostępne portale, takie jak chociażby EURES. Praca za granicą znaleziona w ten sposób na pewno będzie legalna oraz pewna. W największych serwisach internetowych znajdziemy między innymi bazy wolnych miejsc pracy w różnych krajach Unii Europejskiej, a także aktualne informacje o warunkach życia i zatrudnienia w poszczególnych państwach. Zaletą takich internetowych portali z ogłoszeniami o pracę jest również bardzo często możliwość skontaktowania się z profesjonalnym doradcą. Taka osoba może nam pomóc w wyszukaniu interesujących nas ofert pracy. Można też skontaktować się bezpośrednio z samym pracodawcą.

Praca za granicą bez wątpienia daje wiele możliwości.
pracazagranicJak się okazuje, w niektórych krajach nieustannie poszukiwani są pracownicy potrzebni od zaraz. Takie oferty pracy za granicą dotyczą między innymi pracowników fizycznych, których wciąż brakuje na rynku. Polacy mogą swobodnie podejmować zatrudnienie właściwie we wszystkich krajach Wspólnoty i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (łącznie jest to dwadzieścia siedem krajów). Ponadto praca za granicą czeka na naszych rodaków również w takich państwach, jak: Islandia oraz Norwegia. Chcąc podjąć zatrudnienie poza granicami Polski, nie trzeba starać się o pozwolenie na pracę. Trzeba jednak mieć na uwadze przepisy, które obowiązują w danym kraju (na ogół w każdym państwie są inne).

Warto więc przed wyjazdem zapoznać się z prawem dotyczącym chociażby rejestracji (pobytu czy w urzędzie podatkowym). Zapoznając się z takimi kwestiami możemy uniknąć wielu negatywnych konsekwencji związanych z wyjazdem do zupełnie obcego nam państwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena