Hotel i łóżko – dwa słowa, które są ze sobą nierozerwalnie związane. Jednak łóżko może wyglądać niemal dowolnie, a to wszystko za sprawą materaca. To, jaki materac ułoży się na stelażu, ma niebagatelne znaczenie dla higieny i wygody.

Data dodania: 2014-02-22

Wyświetleń: 1616

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to przeżytek, którego dziś nie uświadczysz nawet w dobrych hostelach. Ponieważ sprężyny były w nich sporych rozmiarów, to ich ilość w materacu była niewielka. To z kolei oznacza, że leżąc, uruchamiasz więcej niż jedną sprężynę i nie uzyskujesz w ten sposób idealnego podparcia ciała praktycznie w żadnej pozycji. Na tym jednak problemy się nie kończą.

Materace sprężynowe mają dość prymitywną konstrukcję. To zdecydowanie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, więc nie należy spodziewać się wysokiej jakości wypełnienia ani tkaniny pokrycia. Niby samo w sobie nie jest to problemem, ale zauważ, że materace są używane bardzo długo: nieodpowiednie wypełnienie, niskiej jakości pokrowiec to idealne miejsca, które zamieniają się w siedliska bakterii. Dodatkowym problemem jest utrzymanie takich materaców w czystości – podlegają one oczywiście co do zasady okresowej sterylizacji, ale nie można o nie właściwie zadbać na co dzień, więc szybko tracą atrakcyjny wygląd, nie są higieniczne i z całą pewnością też nie są najwygodniejsze.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe, zwane też bonelowymi lub bonellowymi, są rozwinięciem koncepcji materaca sprężynowego. Tutaj jednak już widać odrobinę zdrowego rozsądku projektanta. Również są to materace, za których sprężystość odpowiadają sprężyny, z tą jednak różnicą, że są one połączone w swego rodzaju siatkę. Wszystkie bonele, bo tak się te sprężyny nazywa, zawierają dokładnie jedną spiralę z mocnego drutu o wymiarach mniejszych niż w przypadku klasycznego materaca sprężynowego, co oznacza, że nacisk rozkłada się o wiele lepiej – im więcej sprężyn, tym lepsze podparcie ciała uzyskujemy.
Siatka złożona ze sprężyn powoduje, że materac jest trwalszy od tradycyjnego materaca sprężynowego: nawet gdyby zniszczeniu uległa część sprężyn, reszta przejmie ich funkcje.

Dla uzyskania dodatkowego komfortu materace bonelowe często wykorzystują dodatkową przekładkę, na przykład z włókna kokosowego, piankę poliuretanową i wysokiej jakości obicia tapicerskie. Tutaj już niezdejmowalne pokrowce nie są zbyt często spotykane, więc choć sam materac ulega dość szybko zużyciu, zawsze może wyglądać higienicznie i czysto. W połączeniu z dość dobrym podparcie ciała daje to niezbędne minimum komfortu gościom hotelowym.

Materace lateksowe

Materace lateksowe powstają w procesie spieniania i wulkanizacji mieszaniny naturalnego i syntetycznego kauczuku. Większą część ich objętości stanowi powietrze zamknięte w przestworach powstałych podczas spieniania, i to właśnie powietrze, a nie sam kauczuk, odpowiada za doskonałe właściwości termoizolacyjne, a także elastyczność materaca. Kauczuk, owszem, jest elastyczny, ale gdyby wyprodukować z lanego kauczuku materac gruby czasem i na 18 centymetrów, to (poza tym, że byłby straszliwie ciężki) wcale nie byłby równie elastyczny.

Materace kauczukowe w ogóle nie wchłaniają wody. To daje lepsze możliwości utrzymania ich w czystości, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem dyskomfortu, szczególnie u gości, którzy obficiej się pocą (materac wydaje się wtedy zimny). Można temu zaradzić przez stosowanie odpowiednich nakładek na materace. Szacuje się, że materace lateksowe zużywają się całkowicie w ciągu stu lat, ale oczywiście wymienia się je dużo częściej. Są ciężkie, ale zapewniają idealne podparcie ciała. Wymuszają jednak użycie elastycznych stelaży, co podnosi koszt inwestycji hotelowej.

W hotelu jest ważna funkcjonalność

Producenci sprzętu hotelowego, a więc także i materaców, dokładają wszelkich starań, aby ich produkty były nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Z jednej strony jest więc dbałość o higienę, dzięki której ogranicza się przenoszenie się drobnoustrojów na kolejnych gości, ale z drugiej strony jest też bardzo rozległe zagadnienie bezpieczeństwa pożarowego. Również materace są przedmiotem zainteresowania: niepalne lub trudnopalne materiały, pokrowce i nakładki to niemal element obowiązkowy.
Ponieważ jest to spora inwestycja, niektórzy producenci (za cenę mniej więcej jednej trzeciej do połowy ceny materaca) wprowadzają do oferty przekładki, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo gości hotelowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena