Wybór oprogramowania antywirusowego nie jest łatwy, ale konieczny. Warto przede wszystkim korzystać z opcji, którą dostarcza nam nasz system operacyjny, uzupełniając ją o dodatkowe aplikacje antywirusowe.

Data dodania: 2014-02-14

Wyświetleń: 1218

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzięki temu możemy zapobiec utracie firmowych danych i zabezpieczyć się przed stratami finansowymi sięgającymi często tysięcy złotych.

Brytyjska Federacja Małych Firm wyliczyła, że działające w Wielkiej Brytanii firmy z sektora MŚP tracą rocznie średnio 4 tysiące funtów wskutek ataków cyberprzestępców. Problem ten dotyka jednak również inne kraje, w tym Polskę. Większość tego typu naruszeń bezpieczeństwa wiąże się bezpośrednio ze stratami finansowymi.

 Jedna piąta strat związana jest bezpośrednio z działaniem złośliwego oprogramowania i wirusami. Oprócz aspektu finansowego wpływa to również na dezorganizację pracy w firmie. Internet zniósł granice związane z położeniem geograficznym, dlatego także polskie firmy mogą stać się celem podobnych ataków. Jest to bardzo realne, biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę wirusów i innych zagrożeń. Pod koniec 2012 roku firma Kaspersky Lab poinformowała, że każdego dnia wykrywa ponad 200 tysięcy nowych typów złośliwego oprogramowania. Nasuwa się zatem pytanie, jak i czy w ogóle możliwe jest stawienie im czoła? Odpowiedź jest prosta – tak. Trzeba jednak poświęcić trochę czasu na zapewnienie odpowiednich systemów zabezpieczeń.

Jak ustrzec się przed wirusami?

- Przede wszystkim używaj legalnego i aktualnego oprogramowania. Starsze systemy operacyjne w większości nie oferują już wsparcia technicznego. Przydatna może okazać się w tym wypadku aktualizacja Windows XP do Windows 8.1 (szczegóły na temat aktualizacji znajdziesz na stronie: http://www.microsoft.com/pl-pl/male-srednie-firmy/oferty-specjalne/Get-Modern/default.aspx),

- korzystaj z oprogramowania wbudowanego w system operacyjny,

- zabezpieczenie poczty elektronicznej.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas kupowania systemu operacyjnego należy upewnić się, że pochodzi on z legalnego źródła. Dotyczy to również oprogramowania dedykowanego do zastosowań biznesowych. Oryginalne aplikacje dają możliwość pobierania aktualnych nakładek i poprawek. W przypadku posiadania legalnego systemu czasem możliwe jest także darmowe przeprowadzanie aktualizacji. Pozwoli to na wyeliminowanie ryzyka, które niesie instalowanie oprogramowania niewiadomego pochodzenia.

Aktualizacja systemu Windows XP do Windows 8.1 pozwala korzystać z wbudowanych narzędzi antywirusowych. Ważne jest także regularne pobieranie bazy wirusów. Oprogramowanie antywirusowe wbudowane w system operacyjny nie obciąża komputera tak, jak potrafią to robić zewnętrzne aplikacje. Ponadto działa automatycznie, nie wymagając interakcji od użytkownika. Co więcej, oprogramowanie Microsoft Security Essentials udostępniane jest firmom bezpłatnie. Nie oznacza to jednak, że nie poradzi sobie z kompleksowym zabezpieczeniem naszych danych. Wręcz przeciwnie, Security Essentials zapewnia użytkownikowi pełną ochronę w czasie rzeczywistym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena