Gdańsk jest miastem z bogatą historią, której odzwierciedleniem jest duża ilość zabytków zlokalizowanych na obszarach Głównego Miasta, Starego Miasta, Oliwy i przy Długim Pobrzeżu. Nie tylko plaże są atrakcją dla przybywających tu turystów, ale też architektura mieszcząca się w granicach najstarszej części miasta.

Data dodania: 2014-02-14

Wyświetleń: 1213

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdańska przeszłość

Historia Gdańska sięga IX wieku, kiedy to nad rzeką Motławą został wzniesiony pierwszy gród, jako ośrodek rybacko-rzemieślniczy, który konsekwentnie rozwijano, czego efektem było uzyskanie w 1263 roku praw miejskich. Od XIV wieku Gdańsk traktowany był jako jeden z głównych portów przy Morzu Bałtyckim, a tym samym jako ważny ośrodek handlu. Kontakty handlowe z licznymi europejskimi państwami przyczyniały się do dynamicznego rozwoju miasta. Na kształtowanie się tego ośrodka miejskiego duży wpływ miały konflikty zbrojne z Zakonem Krzyżackim czy ze Szwecją, a w XX wieku II wojna światowa, w wyniku której zmieszczeniu uległa znaczna część architektury miejskiej. Po zakończeniu wojny udało się odbudować najważniejsze ośrodki miejskie zgodnie z historyczną architekturą. Dlatego współcześnie na obszarach Głównego Miasta, Starego Miasta, Oliwy i przy Długim Pobrzeżu można zwiedzać najwspanialsze zabytki Gdańska, którą są śladem jego bogatej historii.

Gdańskim szlakiem

Wędrówka po Gdańsku powinna rozpocząć się od Bramy Wyżynnej otwierającej dla turystów Drogę Królewską, przy której zlokalizowanych jest najwięcej zabytków. Kolejnym etapem wędrówki jest zwykle Długie Pobrzeże z równie interesującą architekturą. Zabudowa tej części miasta to przede wszystkim stare kamienice należące niegdyś do zamożnych obywateli miasta. Wśród nich wyróżniają się przede wszystkim Dom Uphagena i Ratusz Głównego Miasta. Pierwszy z zabytków jest wiernym odzwierciedleniem kamienicy mieszczańskiej końca XVIII wieku, w której dokładnie zachowano układ i wystrój wnętrz. Kamienica jest otwarta dla turystów, którzy mają okazję zobaczyć, w jakich warunkach żyła bogata rodzina kupiecka Uphagenów. Z kolei Ratusz nawiązuje do gotyckiego stylu, co wyróżnia go spośród otaczających go mieszczańskich kamienic. Budynek został dokładnie odrestaurowany, tak na zewnątrz, jak i w środku, gdzie zadbano o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół wspaniałego wnętrza.

Dalej znajduje się ulica Długa z Długiem Targiem i słynną fontanną Neptuna, która z pewnością widnieje na zdjęciu każdego turysty. Na uwagę zasługuje też wspaniała Złota Kamienica z bogato zdobioną fasadą, dziełem rzeźbiarzy XVII wieku. Na końcu Długiego Targu znajduje się Zielona Brama, która prowadzi do Długiego Pobrzeża z najstarszym dźwigiem portowym, Żurawiem.

Gdańskie hotele i pensjonaty

Aby zobaczyć wszystkie gdańskie zabytki, trzeba poświęcić wiele czasu. Dlatego wiele hoteli i pensjonatów zlokalizowanych jest przy najważniejszych pod względem turystycznym obszarach. O miejscach wypoczynku można dowiedzieć się w Informacji Turystycznej, która znajduje się już przy Ratuszu, w miejscu, gdzie praktycznie rozpoczyna się wędrówka gdańskim szlakiem. Udzielane są tam informacje na temat hoteli i pensjonatów, restauracji i kawiarni, a także najważniejszych zabytków. Istnieje również możliwość skorzystania z usług przewodnika, który pokaże najpiękniejsze zakątki Gdańska, opowie najciekawsze historie i podpowie, gdzie warto się zatrzymać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena