Potrzeby niemowlaka są ogromne, wymaga on stałej uwagi, troskliwej opieki, ale też zabawek, które ułatwią mu poznawanie otaczającego go świata. Zabawki dla małego dziecka powinny być ciekawe i kolorowe, aby budziły jego zainteresowanie. Jednak liczy się też ich bezpieczeństwo i walory edukacyjne.

Data dodania: 2014-01-30

Wyświetleń: 1271

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziecko już od pierwszych miesięcy życia poznaje otaczającą go rzeczywistość. Czyni to głównie za pomocą zmysłów, spośród których największą rolę odgrywają wzrok, słuch i dotyk. Niemowlak powoli zaczyna rozpoznawać kształty, a tym samym otaczające go twarze i kolory, które wręcz budzą jego fascynację. Wszystkiego pragnie dotknąć, aby potwierdzić faktyczne istnienie rysującego się przed jego oczami przedmiotu. Kształty, kolory, dźwięki, a także możliwość dotyku to bodźce niezbędne dla prawidłowej stymulacji rozwoju dziecka.

Doświadczenie jest podstawową metodą poznawczą niemowlaka, który chętnie obserwuje kolorowe, migające światełka, rozgląda się w poszukiwaniu źródła dźwięku lub wprawia w ruch otaczające go niewielkie kształty. Małe dziecko bardzo szybko się uczy, dlatego raz wykonana czynność, która przyniosła konkretny i interesujący efekt, z chęcią jest ponawiana. U dziecka pojawia się pragnienie trzymania w swoich rączkach pierwszych zabawek, które pozwolą mu wykonywać czynności manipulacyjne. Przekładanie zabawki z rączki do rączki, obracanie jej, przesuwanie jej elementów to wyjątkowo fascynująca zabawa stymulująca zdolności poznawcze dziecka. Bardzo szybko dziecko zaczyna też zapamiętywać przedmioty, którymi się bawiło, a jeśli którymś bardziej się zainteresuje, będzie go szukało.

Małe dziecko potrzebuje też zabawek, które pomogą mu w opanowaniu koordynacji ruchowej z chwilą, gdy zaczyna siadać, później raczkować, a następnie chodzić, zwłaszcza że w jednym momencie jest gotowe wykonywać więcej równoległych czynności. Próbuje też nawiązać komunikację z otaczającymi go osobami, dlatego niezbędna jest nie tylko rozmowa z nim, ale też ułatwienie mu artykułowania pierwszych słów.

W prawidłowym przebiegu rozwoju dziecka bardzo ważną rolę odgrywają zabawki edukacyjne, które ułatwiają kształtowanie pewnych umiejętności ujawniających się w różnym wieku. Doskonale sprawdzają się więc grające i świecące zabawki, które dziecko obserwuje, leżąc. Będą to więc wiszące karuzele lub grzechotki, które malec może trzymać w rączkach. Te ostatnie najlepiej, aby wyróżniały się ruchomymi elementami w różnych kształtach i kolorach. Równie ważne dla rozwoju dziecka są zabawki wydające konkretne dźwięki – właściwe odgłosom zwierząt, jak też słowa – które dziecko może zapamiętywać i próbować powtarzać. Logicznego myślenia i dostrzegania ciągu przyczynowo- skutkowego uczą różnego rodzaju klocki i układanki.

Zabawki edukacyjne potrzebne są dziecku już od początku życia, ponieważ uczą go rozpoznawania osób, przedmiotów i zjawisk występujących wokół niego. Reakcja na widok czy głos osób mu bliskich to nic innego jak umiejętność rozpoznawania kształtów i dźwięków. Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka ułatwia mu odkrywanie i rozumienie świata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena