0
głosów
- +

Kto może żądać zachowku?

Autor:

Aktualizacja: 21.01.2014


Kategoria: Prawo / Prawo Spadkowe


Artykuł
  • 0 głosów dodatnich
  • 0 głosów ujemnych
  • 958 razy czytane
  • 2 przedrukowany
  • 0 Polemik/Poparć <span class="normal">Odpowiadanie na artykuł</span>
  • Licencja: CC <span class="normal">Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o tw&oacute;rcy.</span>
Dostęp bezpłatny <span class="normal">Dostęp do treści jest bezpłatny.<br/> Inne pola eksploatacji mogą być zastrzeżone sprawdź <b>licencję</b>, żeby dowiedzieć się więcej</span>
 

Jednym z najbardziej praktycznych zagadnień z zakresu prawa spadkowego jest zachowek. Niestety zainteresowanie tą kwestią pojawia się zazwyczaj dopiero po otwarciu spadku, które następuje zazwyczaj w chwili śmierci spadkodawcy. W tym momencie większość osób zadaje sobie kluczowe pytanie - kto może żądać zapłaty zachowku?


Uprawnienie do otrzymania zachowku regulowane jest przez art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego -  zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

Powyżej przytoczona została jedynie ogólna treść przepisu. Jaka jest jednak szczegółowa odpowiedź na pytanie kto może żądać zapłaty zachowku?

Uprawnionych do zachowku należy podzielić na trzy kategorie.

Pierwszą z grup uprawnionych do zachowku są zstępni. Zstępni to kolejni potomkowie tej samej osoby - na przykład dziecko, wnuk, prawnuk, praprawnuk i tak dalej.

Do drugiej z grup możemy zaklasyfikować małżonka - chodzi tutaj o małżonka pozostającego w małżeństwie, a nie rozwiedzionego lub pozostającego w stanie separacji. Wyłączenie małżonka pozostającego w separacji od dziedziczenia (a w konsekwencji od zachowku) przewiduje art. 953.1 kodeksu cywilnego - przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji.

Kto należy do trzeciej z grup osób, która może żądać zapłaty zachowku? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w treści powołanego już wcześniej art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego. Do trzeciej grupy osób uprawnionych dozachowku  należą rodzice spadkodawcy. Nie uwzględniając wyjątków,  które mogą wynikać z kodeksu cywilnego, przyjmijmy, że rodzice spadkodawcy mogą żądać zachowku dopiero w braku zstępnych (np. dziecka, wnuka lub prawnuka) zmarłego spadkodawcy. W takim przypadku rodzice będą mieli prawo do zachowku samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem spadkodawcy.

Wiele informacji dotyczących prawa spadkowego, w tym dziedziczenia, testamentu oraz zachowku znajduje się na blogu o prawie spadkowym - zbyciespadku.pl


Podobał Ci się artykuł?
0
głosów
- +

Brak polemik/poparć



Podobne artykuły:


KOMENTARZE


Używając tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików Cookie.Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Z dniem 25.05.2018 wprowadziliśmy też w życie rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie.

Zamknij