Od ponad roku na terenie, między innymi, Borów Dolnośląskich, które są skarbem naszego regionu, wdrażany jest unijny program Zachowanie ogrodów i parków jako części historycznie ukształtowanego krajobrazu kulturowego w ramach „Szlaku Parków i Ogrodów po obu stronach Nysy”.

Data dodania: 2014-01-20

Wyświetleń: 1499

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

'Zachowanie ogrodów w Borach Dolnośląskich

Po obu stronach Nysy, polskiej i niemieckiej, piękne zielone kompleksy rozkwitają z nowym blaskiem. Program umożliwia wykorzystywanie środków z Unii Europejskiej na rozwój, ale także szkolenia pracowników ogrodowych czy przygotowanie stosownej dokumentacji, a więc regulowanie i porządkowanie rzeczy, które przez lata bywały zaniedbywane. Po polskiej stronie w realizację projektu włączyły się m.in. zespoły parkowe z Kliczkowa, Przewozu i Chichów. O tym, jak wyglądała sytuacja, sprzed rozpoczęcia unijnego projektu, opowiada Paweł Krukiewicz (Ogrodowa Pasja), który pomaga we wdrażaniu założeń programu Zachowanie ogrodów i parków jako części historycznie ukształtowanego krajobrazu kulturowego w ramach „Szlaku Parków i Ogrodów po obu stronach Nysy”.
- Brak właściwej pielęgnacji i konserwacji historycznych parków na przestrzeni lat, spowodowały zatarcie cech stylistycznych i kompozycyjnych historycznych założeń parkowych na terenie całej Polski. Ponadto brak systematycznej pielęgnacji drzewostanów przyczynił się w wielu przypadkach do obniżenia wartości historycznej i kulturowej obiektów. Obecnie z uwagi na możliwości wsparcia finansowego (ze środków Unii Europejskiej i innych) na rozwój i utrzymanie dawnych parków krajobrazowych nastąpił wzrost zainteresowania i szerszego wykorzystania tego typu obiektów zarówno przez jednostki administracji państwowej jak i prywatnych inwestorów.
Prace rewaloryzacyjne parków obejmują najczęściej odnowę zabudowy, modernizację elementów infrastruktury, wzbogacenie programu użytkowego oraz poprawę dostępności. Punktem wyjścia podejmowania jakichkolwiek działań rewaloryzacyjnych, powinna być rzetelnie przeprowadzona ocena aktualnego stanu zagospodarowania obiektu, zarówno w zakresie drzewostanu, jak i pozostałych elementów infrastruktury technicznej. Głównym celem inwentaryzacji zieleni powinno być opracowanie zbioru danych na temat ilości, stanu zdrowotnego oraz stopnia zachowania elementów pierwotnej kompozycji zieleni.

Na podstawie uzyskanych wyników badań terenowych oraz studiów literaturowych (analiza materiałów archiwalnych), sporządzony powinien być szczegółowy harmonogram zadań (prac), obejmujący m.in. w zakresie zieleni - usunięcie samosiewów, pielęgnację starych drzew, uzupełnienie istniejącej kompozycji zieleni i składu gatunkowego oraz w zakresie układu komunikacyjnego, układu wodnego - odtworzenie dawnego charakteru parku – kończy Krukiewicz.
Aby przekonać się, ile wniósł dotychczas program Zachowanie ogrodów i parków jako części historycznie ukształtowanego krajobrazu kulturowego w ramach „Szlaku Parków i Ogrodów po obu stronach Nysy” do poprawy założeń parkowych i ogrodowych w Borach Dolnośląskich, wystarczy wybrać się na weekend do Kliiczkowa (piękny zamek w kompleksie parkowym), Przewozu czy Chichów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena