Wybór mebli ogrodowych jest ogromny. Aby jednak wybrać właściwie, należy poznać kilka ważnych cech, które mogą wpływać na użyteczność mebli, zwłaszcza w miejscu tak ruchliwym jak hotel. Artykuł pomoże nie tylko hotelarzom.

Data dodania: 2013-11-19

Wyświetleń: 1021

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początku powiedzmy to wyraźnie: coś takiego jak wieczne meble zwyczajnie nie istnieje. Ogród, nawet najbardziej zadbany i wypieszczony, to nie są klimatyzowane wnętrza hotelowych pokojów. Tutaj nie da się kontrolować pogody, nie da się zapewnić stuprocentowej ochrony mebli przed mechanicznym uszkodzeniem. Jeśli meble ogrodowe do hotelu wykonane są z byle jakich materiałów, po prostu nie będą trwałe. Koniec i kropka, żadnych dyskusji na ten temat.

Jakie to są trwałe materiały? Teoretycznie można by było tutaj zaliczyć sporą grupę tworzyw sztucznych, w tym ABS, a także stal szlachetną, szkło, niektóre stopy aluminium, gęste materiały drewnopochodne oraz wybrane gatunki drzew. Z tej grupy od razu należy jednak wykluczyć tworzywa sztuczne. Pomijając nawet ich wątpliwe walory estetyczne, większość z nich staje się krucha, a w przypadku ABS dochodzi jeszcze wrażliwość na promieniowanie UV, które powoduje, że meble brzydną i stają się niefunkcjonalne. Idąc dalej: odpadają także ciężkie meble z drewna drzew liściastych, a także bogate w żywice iglaste. Z drewna zostaje raptem kilka gatunków, a wśród nich karri, bambus tygrysi, mahoń i teak. Poza tym drewna nie nadają się do produkcji mebli ogrodowych. Jeśli chodzi o wiklinę i inne naturalne plecionki to przez czas jakiś nawet się sprawdzają, ale pod warunkiem, że splot jest mocny i profesjonalnie założony.

Metale to materiały niewdzięczne. Najlepiej wypada stal szlachetna, ale tylko jeśli jest naprawdę wysokiej jakości, ale nawet wtedy żywotność takich elementów jest ograniczona. Aluminium oraz lubiany przez producentów mosiądz niestety nie nadają się do roli budulca, choćby ze względu na korozję sezonową oraz korodowanie łączeń.
Szkło jest jak najbardziej wytrzymałe, ale problemem może być fakt, że nawet najdrobniejszy deszcz zostawi zacieki i smugi, które trzeba pieczołowicie usuwać. Trwałość jest, funkcjonalność natomiast kuleje. Z czego więc zrobić meble ogrodowe?

Dominują lekkie drewna, natomiast zwykle projekty mebli uwzględniają kilka materiałów, w efekcie czego powstają meble z materiałów łączonych. To dobry pomysł, bo wykorzystuje się wtedy zalety wszystkich użytych surowców, tworząc meble estetyczne i wytrzymałe. Pamiętać jednak należy, że nawet najtrwalsze z nich w ogrodzie nie będą mogły być używane zbyt długo, jeśli zależy nam na estetyce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena