Interkomy to urządzenia umożliwiające dwustronną komunikację pomiędzy dwiema osobami przez przegrodę, którą może być np. szyba lub ściana. Interkomy kasowe składają się ze głównej stacji, mikrofonu i zasilacza, a dzięki swojej komunikacyjnej funkcji umożliwiają zastosowanie przegród ochronnych. 

Data dodania: 2013-11-18

Wyświetleń: 1454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do czego służą interkomy kasowe?

Interkomy kasowe nie mają skomplikowanej budowy. Są to urządzenia proste, stworzone do konkretnego typu pracy i mają spełniać swoją rolę poprzez umożliwienie komunikacji dwóch osób przez barierę ochronną. Są to systemy niewymagające żadnego dotyku, 

Spełniają swoją funkcję po zamontowaniu stacji – głośnika w przegrodzie, oraz ustawieniu mikrofonu na stanowisku osoby obsługującej. Interkomy te mają możliwość regulacji głośności, co zwiększa komfort rozmowy dla obu stron. W celu zwiększenia wygody istnieją modele systemów interkomów kasowych wyposażonych w system automatycznej regulacji głośności, tzn. zmniejszają siłę głosu osób rozmawiających zbyt głośno i wzmacniają dźwięki osób mówiących zbyt cicho.

W praktyce z ich działaniem miał do czynienia prawie każdy. Możemy znaleźć je np. w szpitalach, bankach, kasach, aptekach, akademikach, portierniach, metrach i w wielu innych miejscach masowych spotkań ludzi lub miejscach o podwyższonym ryzyku na wtargnięcie osób niepożądanych.

Podstawowe funkcje tych systemów czyli umożliwienie rozmów pomiędzy klientem i personelem przez przegrodę oddzielającą sprawiają, iż wykorzystywane są tam, gdzie personel nie powinien być wystawiony na osobisty kontakt z interesantami.

Zastanawiając się nad skutecznością zastosowania takich urządzeń,  trzeba brać pod uwagę, po co są one stosowane. Dla przykładu, w szpitalach oddzielają one osoby narażone na infekcje od "świata zewnętrznego", umożliwiając im jednak łatwą rozmowę z odwiedzającymi. W bankach i innych miejscach, gdzie może być przechowywana duża ilość gotówki (np. transportery, kasy, itp.) przegroda ma za zadanie ochronić przed napadem, czy też uniemożliwić jakąkolwiek kradzież innej rzeczy lub środków znajdujących się za przegrodą. Inną funkcję spełniają takie przegrody w aptekach, na lotniskach, dworcach, itp. z powodów zdrowotnych. W miejscach masowej komunikacji wystawienie personelu na kontakty z tysiącami osób sprawia, że jest pewne, że będą stykały się z osobami chorymi na mniej i bardziej zaraźliwe choroby, a brak bezpośredniego kontaktu z zarazkami sprawia, iż większy też jest komfort pracy personelu.

Zastosowanie interkomów kasowych w miejscach użyteczności masowej chroni również petentów. Załóżmy, że osoba z personelu w okienku na lotnisku zostaje zarażona bardzo zakaźną i groźną chorobą, ma codziennie kontakt z tysiącami turystów i biznesmenów, których mogą zarazić poprzez kichnięcie lub dotyk. W konsekwencji zarażone osoby udają się w różne strony świata i tak rozprzestrzenia się choroba. W dobie masowej komunikacji każda możliwość ograniczenia wystąpienia epidemii jest bardzo istotna, a interkomy kasowe dają taką możliwość z zachowaniem komfortu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena