Przed wieloma wiekami, bo już od 500 roku p.n.e., przybywały na tereny naszego dzisiejszego Śląska i Małopolski plemiona Celtów. Pozostawiły one po sobie wiele bardzo cennych pamiątek. Należą do nich przede wszystkim liczne wynalazki, pierwowzory stosowanych potem przez wieki rozwiązań.

Data dodania: 2013-10-18

Wyświetleń: 1257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wymienić tu możemy chociażby piece ceramiczne, koła garncarskie, naczynia, ozdoby z metalu i szkła. To właśnie od Celtów przejęto zwyczaj podkuwania koni, wytwarzania kolczug, a nawet bicia monet. Nauczyli oni też wszystkie późniejsze ludy cennej umiejętności wyrabiania drewnianych beczek. Dziś tego typu cuda można podziwiać w muzeach, a także w specjalnych pracowniach rekonstrukcji historycznej.

Celtowie wnieśli bardzo wiele do kultury i zwyczajów wielu pokoleń naszych przodków. Potrafili oni w bardzo nowatorski sposób tworzyć piękne i użyteczne przedmioty – do dziś spotykamy w muzeach liczne eksponaty pochodzące z dawnych czasów celtyckich. Bywają to elementy dawnych ozdób np. bransolet, naszyjników, ale także naczyń, oręża czy też zbroi.

Wiele osób do dziś pielęgnuje pamięć o bogatej historii i kulturze celtyckiej, doceniając ogromny wkład tych plemion w postęp cywilizacyjny. Wielu z nas wciąż jeszcze fascynuje klimat celtyckich czasów, ich tradycje, inspirujące legendy oraz nieco tajemnicza, ale bardzo intrygująca kultura. Do dziś odbywają się coroczne specjalne festiwale kultury celtyckiej. W 2013 roku odbył się już XI Festiwal w Będzinie. Goszczą tam przede wszystkim muzyka i taniec tworzące specyficzny nastrój, który pobudza do historycznych refleksji, ale jednocześnie uspokaja oraz wycisza.

Ulotność takich chwil i nastrojów warto uwiecznić i przypieczętować oryginalną pamiątką nawiązującą do tej niezwykłej kultury. Dlatego wyjątkowo cenne są sobie przedmioty stanowiące wierną historyczną replikę wyrobów dawnych celtyckich rzemieślników. Najlepiej, jeśli są to przedmioty ręcznie wyrabiane, dokładnie na wzór tych tworzonych przed wiekami – czyli po prostu profesjonalne rekonstrukcje historyczne. Tego typu rekonstrukcje powinny być wytwarzane za pomocą podobnych narzędzi i technik, jakie stosowano w dawnych epokach. Zazwyczaj więc, rekonstrukcjami historycznymi zajmują się prawdziwi pasjonaci, którzy poza niełatwym rzemiosłem, doskonale poznali także tło i szczegółówy kontekst historyczny.

Z historycznych przekazów wiemy, że Celtowie bardzo lubili kolorowe stroje i liczne ozdoby. Ich najbardziej charakterystyczną biżuterią były naszyjniki w kształcie kół i obręczy, często z ozdobnymi wykończeniami, noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wykonywano je z brązu, złota albo żelaza. Podobne materiały służyły do wyrobu bransolet noszonych przez kobiety na przegubach dłoni, kostkach nóg oraz ramionach.

Wśród kobiet popularne były również naszyjniki z najróżniejszych paciorków. Mężczyźni nosili pasy typu łańcuchowego, stanowiące często oznakę godności czy też pełnienia określonych funkcji w społeczeństwie. Na szczęście dla miłośników celtyckich klimatów istnieje na naszym rynku możliwość znalezienia takich wyrafinowanych prezentów stanowiących nieomal wierne, historyczne kopie wyrobów z tamtych czasów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena