Zanim wybierzesz się na trening pod chmurką, warto poznać urządzenia, które najczęściej montowane są w siłowniach zewnętrznych. Pamiętaj, że instrukcje dostarczone przez producentów nie są wieczne i warto umieć się odnaleźć.

Data dodania: 2013-09-26

Wyświetleń: 1351

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ćwicz na siłowni zewnętrznej #1- kardio

Biegacz - to urządzenie pozwala na symulowanie aktywności biegowej. Składa się z kilku elementów, z których najważniejsza jest poręcz oraz platformy. Ćwiczenie jest banalnie proste, bo trzymając się poręczy należy poruszać nogami jak w trakcie biegu (przód-tył). W trakcie tego ćwiczenia nie obciąża się stawów tak bardzo jak podczas normalnego biegania, więc jest ono dużo bezpieczniejsze, nie grozi kontuzją, a jest równie skuteczne. Proponuję, żebyś zaczynał od minutowych biegów, jeśli dasz radę. Mięśnie nóg są wytrzymałe, a problemem może być tylko słaba psychika.

Orbitrek - urządzenie to jest ogólnie znane w różnych wersjach. Składa się z dwóch uchwytów połączonych z dwoma pedałami. Ćwiczenie wykonuje się poprzez równoczesne poruszanie rękami i nogami. Ćwiczenie na orbitreku bardzo poprawia nie tylko wydolność, ale również koordynację ruchową. Trening nie jest wyczerpujący, na pewno łatwiejszy niż na biegaczu, a przy okazji nieco rozszerza zakres aktywowanych grup mięśni. Sęk w tym, że zdecydowanie nie nadaje się do budowania masy i zwiększania siły.

Wahadło - to proste urządzenie składa się z poręczy oraz podestu. Stając na podeście należy za pomocą mięśni bioder i brzucha wprawić go w ruch wahadłowy przytrzymując się poręczy. Brzmi prosto, ale aby wykonać to ćwiczenie trzeba użyć mięśni skośnych brzucha, o których istnieniu zapewne nie dowiesz się nigdy, dopóki nie zaczniesz ćwiczyć i nie dostaniesz zakwasów. Prawidłowo wykonane ćwiczenie nie obciąża mięśni i stawów rąk, choć oczywiście po pierwszym kontakcie z tym urządzeniem na pewno odczujesz, że to tak nie do końca jest w rzeczywistości.

Jeździec - urządzenie swoim działaniem przypomina nieco zasady jazdy konnej, stąd nazwa. Należy chwycić poręcze oraz postawić nogi na podestach, a następnie przyciągnąć uchwyty do siebie, jednocześnie prostując nogi. Przyda się trochę krzepy, ale ćwiczenie to jest bardzo skuteczne i szybko można nabrać sił. To najtrudniejsze ćwiczenie z kategorii kardio, ale działa bardzo ogólnorozwojowo, dlatego warto pokonać własne słabości i zmierzyć się z wyzwaniem - jeśli nie uda się za pierwszym razem, nie poddawaj się.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena