Dowiedz się, jak wygląda diagnostyka i leczenie zwyrodnień stawów biodrowych.

Data dodania: 2013-09-21

Wyświetleń: 1477

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rozwijanie się choroby zwyrodnieniowej ma wpływ szereg czynników predysponujących. Należy do nich zaliczyć wiek, niewłaściwą biomechanikę stawu czy masę kostną. Jednakże występuje wyraźna pula czynników, które są uwarunkowane w dużej mierze od naszego podejścia.

Są to:

  • nadwaga,
  • przesadna aktywność fizyczna
  • rzeciążenia układu kostnego w wyniku wykonywanego zawodu.

Należałoby również dostrzec, że choroba zwyrodnieniowa dotyczy w równym stopniu panów oraz pań. Pomimo iż mężczyźni chorują częściej przed 45 rokiem życia, a kobiety znacznie później.

Początki oraz symptomy choroby (objawy) zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Początek choroby jest niezwykle delikatny, a jedną z pierwszych oznak może być osłabienie kończyny dolnej oraz uczucie zmęczenia. Podstawowe oznaki oznaczane są jako bólowe. Pojawia się ból stawów. Najpierw wzmaga się on podczas wysiłków bądź jedynie w trakcie obciążania stawu biodrowego, aczkolwiek wraz z upływem czasu dochodzi do utrwalania się uciążliwości bólowych w sposób nieustanny. Mają miejsce one zarówno nocą jak i w dzień, zmuszając chorego do brania leków przeciwbólowych. Pojawiają się one w obszarze pachwiny, pośladka, a także kolana. Dochodzi też do typowego ustawienia kończyny dolnej, czyli w przywiedzeniu oraz rotacji zewnętrznej. Tym samym zachodzi obniżenie ruchu wyprostu oraz rotacji wewnętrznej. Towarzyszącym symptomem jest sztywność, która tworzy się po długim okresie bezruchu.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych

Leczenie farmakologiczne opiera się głównie na działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Inną formą leczenia jest rehabilitacja, która ma na celu odciążenie kończyny zajętej chorobą oraz wzmocnienie stabilizacji mięśniowej. Stosuje się również ćwiczenia w odciążeniu oraz techniki relaksacji, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe. Zalecana jest również gimnastyka na basenie czy jazda na rowerze. Niestety w niektórych przypadkach zmiany są tak duże, iż niezbędne jest zastosowanie leczenia operacyjnego. Polega ono na wstawieniu endoprotezy zamiast stawu biodrowego zmienionego pod wpływem choroby zwyrodnieniowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena