Fascynujące, skomplikowane, chodzące własnymi ścieżkami, wyniosłe a zarazem czułe - mowa oczywiście o kotach. Te domowe zwierzęta od wieków przyciągają uwagę ludzi. Dzięki swojemu zachowaniu i wyglądowi budzą respekt, prawdopodobnie dlatego już tysiące lat temu doszukiwano się w nich boskiego pochodzenia. Współcześnie są jednymi z ulubionych domowych pupili.

Data dodania: 2013-09-11

Wyświetleń: 1236

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto jednak zaznaczyć, że ich udomowienie nie zostało dostatecznie poznane. Z dostępnych źródeł wynika, że w Starożytnym Egipcie koty zasłynęły z odstraszania szkodników, za co ludzie byli im bardzo wdzięczni, ponadto ceniono je za ich niezależność. Ten czas należy uznać za okres świetności w życiu kotów. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa stopniowo zaczęły popadać w niełaskę. Nastało średniowiecze, które przyniosło ze sobą absurdalny przesąd, według którego uznano, że kot może być wcieleniem diabła. Wówczas podejrzany stał się samotniczy i częściowo nocny tryb życia kotów. Uznane za wysłanników ciemnych-złych mocy, były palone wraz z czarownicami na stosach. Ostatecznie zabiegi te obróciły się przeciwko ludziom, przynosząc plagi myszy i szczurów, roznoszących różnego rodzaju choroby.


Dzisiaj aż trudno uwierzyć, że historia naszych pupili jest tak długa i zawiła. Współcześnie koty są uwielbiane przez wielu ludzi, coraz większa część społeczeństw walczy o ich prawa i stara się zapewnić im jak najlepszy „dom”. Niektórym może wydawać się, że koty są asocjalne, w dużej mierze przez ich nieutemperowany charakter, prawda jest jednak taka, że potrafią one tworzyć społeczne relacje z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Co prawda koty nie wymagają poświęcenia ogromnej uwagi, szybko przystosowują się do zaistniałych warunków i potrafią być bardzo samodzielne. Jednak nadal bardzo cenimy ich towarzystwo, gdyż w zamian za opiekę mogą stać się dla nas pełnymi miłości przyjaciółmi, natomiast sama opieka nad nimi uczy nas odpowiedzialności za drugą osobę. Należy pamiętać także o tym, że coraz większa ilość badań potwierdza, iż przebywanie z kotem łagodzi napięcie, a także obniża poziom stresu. Niektóre fundacje wykorzystują koty w leczeniu ludzi (felinoterapia). Widać zatem, że ludzie i koty są sobie nawzajem potrzebne. Musimy jednak pamiętać, że przychylność kota nie tak łatwo jest zdobyć, na uznanie i szacunek z jego strony trzeba sobie najpierw zasłużyć. Zatem ważne jest, by chociaż w pewnym stopniu zastanowić się nad tym, jak nasz pupil spostrzega świat.

 

Nieprawdą jest, że widzi on w całkowitych ciemnościach, ale trzeba przyznać, że o zmroku widzi z pewnością lepiej niż człowiek, ma też szersze niż my pole widzenia. Fakt, że koty są świetnymi myśliwymi, wynika z tego, że właśnie ich wzrok bardzo dobrze radzi sobie z wykrywaniem ruchu. Jeżeli chodzi o węch, jest on bardziej rozwinięty niż w przypadku ludzi, lecz wciąż słabszy niż u psa. Kot przoduje jednak w tym, że ma doskonały słuch, który przy wysokich częstotliwościach jest znacznie ostrzejszy niż nasz. Do poruszania uszami, kot używa 32 mięśni, my natomiast zaledwie 6. Dzięki temu skrzydełka jego uszu są w stanie obrócić się nawet o 180°. Kot może wykryć dźwięk, określić jego pozycję, a także odróżnić, które z sygnałów są dla niego istotne, a które może zignorować. Dodatkowym zmysłem są wibrysy, czyli tzw. wąsy, pełnią funkcję narządu dotyku. Nawet, dodający kotom gracji, ogon pełni ważną rolę w ich funkcjonowaniu. To właśnie dzięki niemu zwierzę jest w stanie utrzymać równowagę wykonując niemalże cyrkowe sztuczki, a także wyrażać wiele emocji. Jak widać koty posiadają wiele zmysłów, za pomocą których mogą odbierać bodźce zewnętrzne oraz komunikować się z otoczeniem. Nigdy jednak nie uda nam się w zupełności dowiedzieć jak wygląda świat, w którym żyje nasza pociecha. Pozostaje nam zwracać uwagę na jej zachowanie i oczy, które są kocim odbiciem emocji. Obecnie koty pojawiają się niemal wszędzie, zarówno w życiu codziennym, jak i w literaturze, filmach, a nawet na deskach teatru. Stają się częścią naszej społeczności. Mają wiele oblicz, imion, ras, lecz wszystkie tak samo potrzebują troski i pomocy ze strony ludzi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena