Ci, którzy już wybudowali swój własny dom, wiedzą jak jest to trudna, długa i ciężka praca. Wymaga wielkiego poświęcenia, a także doskonałej pamięci i wiedzy na temat budowy, aby niczego nie pominąć.

Data dodania: 2013-09-11

Wyświetleń: 1093

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak każde przedsięwzięcie, tak i budowa domu ma kilka etapów. Każdy z nich należy doskonale rozplanować, co może spowodować na przykład zmniejszenie kosztów wydanych na materiały, no i skrócenie czasu budowy, co chyba dla każdego jest bardzo ważne.

 

Pierwszym etapem jest oczywiście zakup odpowiedniej działki budowlanej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Bez uzyskania pozwolenia nie można się zabierać za jakiekolwiek prace budowlane. Niestety nie jest to łatwe i wiąże się z załatwianiem spraw w urzędach i kumulowaniem dokumentów. Należy również pamiętać o odpowiednim projekcie, gdyż bez niego budowa nie jest możliwa. Ponadto trzeba również, jeśli działka nie jest uzbrojona, wyposażyć ją w przyłącza wody, prądu i ewentualnie telekomunikacji. Na szczęście, aby to zrobić nie trzeba pozwolenia na budowę. Decyzja jest ważna przez dwa lata, więc każdy ma sporo czasu na zakończenie budowy.

 

Kolejnym etapem jest budowa domu do tak zwanego stanu zero. Należy zacząć od przygotowania placu pod budowę. Można wykonać ogrodzenie, a także trzeba zabezpieczyć niebezpieczne miejsca na budowie, jeśli ogrodzenia nie będzie. Następnie geodeta wytacza dokładnie teren, na którym będzie stał budynek. Wtedy rozpoczyna się kopanie i wylewanie fundamentu, a także rozprowadzanie izolacji.

 

Trzeci etap to stan surowy otwarty. Obejmuje on wymurowanie ścian, wykonanie stropów, a także wybudowanie kominów. To, jak będzie to wybudowane, ma ogromny wpływ na całą konstrukcję budynku. Bloczki betonowe czy cegła muszą być położone zgodnie z projektem, a płyty stropowe czy inny rodzaj stropu musi zostać wybrany w zależności od zaplanowanych obciążeń. Zapobiegnie to przyszłemu rozchwianiu budynku i jego pękaniu.

 

Następnie montuje się wszelkie zaplanowane instalacje wewnątrz budynku. Po wykonaniu każdej instalacji, musi ona być dokładnie sprawdzona i odebrana przez specjalistów. Zapobiegnie to przyszłym problemom związanym ze źle wykonaną instalacją. Po tym można rozpocząć wylewanie podłóg i tynkowanie budynku. Potem pozostaje już tylko wykonanie prac remontowych, o których decydują przede wszystkim przyszli mieszkańcy, a nie projekt domu. Montuje się odpowiednie okna i drzwi, a także wykańcza każde z pomieszczeń. Po tym etapie pozostaje już tylko zakończyć budowę i poinformować o tym inspektorat nadzoru, a następnie wprowadzić się do nowego domu i rozpocząć nowe życie z rodziną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena