Istnieją różne rodzaje makiet wykonywanych przez profesjonalne pracownie, które przede wszystkim prezentują planowane lub już istniejące inwestycje. Mają one na celu zachęcenie odbiorców do ich poznania lub zakupu.

Data dodania: 2013-09-02

Wyświetleń: 2630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Makiety: architektoniczne, urbanistyczne i przemysłowe

Makieta projektu inwestycji lub istniejącego już obiektu, wykonana w profesjonalny sposób jest skutecznym narzędziem promocji i sprzedaży. Inwestorzy, deweloperzy chcą zaprezentować swoją inwestycję w niepowtarzalny sposób. Jednymi z najbardziej popularnych rodzajów makiet są:

1. Makiety architektoniczne, które w najmniejszych detalach ukazują unikalny projekt inwestycji oraz otoczenia, obrazując jednocześnie relacje przestrzenne. Wyjątkowy charakter makiet architektonicznych inwestycji podkreślany jest przez odpowiedni układ zieleni, a także elementy dodatkowe, które składają się na detale całokształtu projektu, tj.: place zabaw, samochody i ręcznie malowane postacie. Do produkcji makiet architektonicznych wykorzystywane są najbardziej zaawansowane technologie: drukarki 3D, laser, CO2 i plotery tnące.

2. Makiety urbanistyczne mają na celu przede wszystkim prezentację przedsięwzięcia na pierwszym etapie projektu, czyli koncepcji. Głównie obrazują kompozycję brył w przestrzeni, a dodatkowym efektownym działaniem jest ich wyeksponowanie poprzez zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Makieta urbanistyczna jest wykonana najczęściej z tworzyw sztucznych PCV i plexi. Uznanie klientów zdobywają materiały naturalne, takie jak drewno, sklejka, karton czy balsa. Natomiast, aby przedstawić teren inwestycji stosowane mogą być zarówno tradycyjne metody jego rzeźby, jak i innowacyjne rozwiązania polegające na wykorzystaniu wydruków wielkoformatowych dodatkowo podświetlanych i drukowanych w systemie UV oraz zdjęć lotniczych.

3. Makiety przemysłowe wykonywane są przede wszystkim dla zakładów produkcyjnych w celu zaprezentowania terenu magazynów, fabryk i hal produkcyjnych. W zależności od potrzeb klienta mogą być wykonane w pełnej lub ograniczonej kolorystyce. Bardzo często makietom przemysłowym towarzyszą różnorodne modele maszyn produkcyjnych oraz kompletnych linii technologicznych. Obrazują one szczegółowo i w najmniejszych detalach poszczególne etapy powstawania danego produktu bądź przebieg całego procesu produkcyjnego. Firmy produkcyjne podczas targów i wystaw chętnie wykorzystują makiety przemysłowe do przedstawienia potencjalnym partnerom swojej działalności.

Niezależnie od branży, określone firmy czy instytucje doskonale zdają sobie sprawę z ogromnej konkurencyjności na rynku biznesu. Zarówno deweloperzy, architekci, jak i instytucje publiczne coraz częściej wykorzystują makiety jako swoiste narzędzie do promocji i sprzedaży swoich inwestycji lub pomysłów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena