Dotychczas technologię indukcyjną kojarzyliśmy tylko z kuchniami indukcyjnymi – urządzeniami, przy pomocy których gotujemy, smażymy i podgrzewamy potrawy. Tymczasem indukcja wykorzystywana jest również w innych dziedzinach naszego życia, również jako energooszczędne i ekologiczne źródło światła.

Data dodania: 2013-08-29

Wyświetleń: 2568

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lampy indukcyjne: energooszczędne i efektywne źródło światła

Lampa bezelektrodowa, zwana również lampą indukcyjną, jest bardzo podobna do lampy fluorescencyjnej, w której środowisko wyładowcze, w postaci gazów szlachetnych i oparów rtęci, pobudzane jest do emitowania promieniowania UV. Różnica polega na tym, że lampa indukcyjna nie ma wewnętrznych elektrod i jest sterowana przez cewkę indukcyjną znajdującą się na zewnątrz lampy.

Cewka indukcyjna emituje pole elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej lub mikrofalowej i w ten sposób pobudza środowisko wyładowcze do emitowania promieniowania świetlnego. Dzięki braku elektrod lampy indukcyjne wykazują się bardzo długą żywotnością i wieloma innymi pożądanymi cechami.

Lampa indukcyjna nie jest nową technologią oświetleniową. Wystarczy wspomnieć, że stworzył ją i opatentował w 1890 roku Nicola Tesla – znakomity inżynier i wynalazca serbskiego pochodzenia, przez wielu uważany za jednego z największych geniuszy jakich widział świat. Przez wiele lat produkcja lamp wykorzystujących technologię indukcji elektromagnetycznej była nieopłacalna. Jednak to, co było nieopłacalne i trudne do wyprodukowania jeszcze 100 lat temu, dziś staje się realną alternatywą dla LED’ów i wprowadzane jest na salony.

Porównanie lamp indukcyjnych i sodowychLampy indukcyjne wciąż nie należą do najtańszych źródeł światła, przez co ciężko je polecić, gdy w grę wchodzi oświetlenie domu lub mieszkania. Jednak to, co jest poza zasięgiem zwykłych Kowalskich, jest dostępne dla przedsiębiorców, miast i gmin. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, oto kilka z nich:

  1. Żywotność – żywotność lamp indukcyjnych dochodzi do 100 tysięcy godzin. To dwa razy więcej niż lamp wykonanych w technologii LED. Oznacza to, że oświetlenie indukcyjne może pracować bezawaryjnie przez ponad 10 lat w przypadku pracy ciągłej lub 20 lat na pół etatu.
  2. Energooszczędność – oświetlenie indukcyjne jest bardzo energooszczędne. Zastępując nim tradycyjne źródła światła oraz lampy sodowe możemy uzyskać nawet 70% oszczędności energii elektrycznej. Lampa indukcyjna bardzo często dostarcza 80+ lumenów na każdy wat.
  3. Wytrzymałość – dzięki brakowi elektrod oświetlenie w technologii indukcyjnej charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na wstrząsy i drgania. Prowadzi to do tego, że coraz częściej można je zauważyć na mostach, w tunelach, na ulicach i stacjach paliw. Słowem: wszędzie tam, gdzie konserwacja i wymiana oświetlenia przysparza problemów i prowadzi do strat finansowych.
  4. Wysoka jakość światła – lampy indukcyjne charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem oddawania barw (CRI), wynosi on ponad 80 jednostek (białe światło) w 100 stopniowej skali. Niskim współczynnikiem oddawania barw charakteryzują się lampy sodowe, które są zazwyczaj stosowane w oświetleniu ulicznym. Ich CRI wynosi 20-25 (pomarańczowe światło).
  5. Brak migotania i buczenia – cechą charakterystyczną świetlówek jest migotanie oraz nieprzyjemne buczenie, które negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Lampy indukcyjne są pozbawione tego efektu, dzięki czemu dane nam będzie zapomnieć o nieprzyjemnych bólach głowy. Z tego względu oświetlenie indukcyjne jest dobrą opcją dla dużych powierzchni biurowych.
  6. Bezpieczeństwo – światło o wysokiej jakości i białej barwie wpływa na bezpieczeństwo i samo odczucie bezpieczeństwa. Tam, gdzie zamontowano oświetlenie indukcyjne, wyraźnie zmalał wskaźnik wypadków i przestępczości.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena