Statystyczny mieszkaniec Polski wytwarza w ciągu roku 300 kg śmieci, co oznacza 12 mln ton rocznie w skali całego kraju. Do tej pory nie segregowaliśmy odpadów. Wskaźnik selektywnej zbiórki odpadów w statystycznej polskiej gminie wynosi 2 - 5%. W Szwecji czy Niemczech - ponad 90%. 

Data dodania: 2013-08-13

Wyświetleń: 417

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Papier, szkło i tkaniny - jakich pojemników używać?

Zobowiązania wobec norm Unii Europejskiej nakładają na nas konieczność poprawienia tej sytuacji. Do 2015 roku odzysk odpadów w Polsce ma wynieść 60%. 

Recykling jest działaniem proekologicznym. Dzięki niemu pozytywnie wpływamy na oszczędne gospodarowanie energią, ograniczenie ilości śmieci na wysypiskach oraz zmniejszamy niekorzystny wpływ produkcji przemysłowej. Recykling to również pozyskanie cennego surowca do ponownego wykorzystania bez konieczności użycia nowego. Odzysk dotyczy m.in. papieru, aluminium, szkła, a nawet tkanin. 

Jakie korzyści zapewnia prowadzenie recyklingu i jakich pojemników używać? 

Papier

Wykorzystanie makulatury ogranicza eksploatację drewna pochodzącego z lasów. Tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew. Przetwarzając makulaturę oszczędzamy wodę, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie oraz zyskujemy miejsce na składowiskach.

Papier i makulaturę wyrzucamy do pojemnika oznakowanego kolorem niebieskim. 

Plastik

Proces jego rozkładu wynosi nawet kilka tysięcy lat. Plastikowe odpady uwalniają toksyczne substancje, które przenikają do gleb i wód gruntowych. Ich spalanie uwalnia silne toksyny.

Butelki plastikowe można przetwarzać na włókna i przędze, folie, oleje opałowe, a nawet meble.

Opakowania plastikowe wrzucamy do pojemników w kolorze żółtym. 

Odzież i tekstylia

Mogą zostać przetworzone na włókna, z których zostaną wyprodukowane nowe produkty. Oszczędza się w ten sposób surowce, energię i zmniejsza niekorzystny wpływ przemysłu odzieżowego na środowisko. Odzież nadająca się do ponownego użycia zostaje przekazana biednym w Polsce oraz eksportowana do krajów Trzeciego Świata.

Odzież i tekstylia można wkładać do metalowych pojemników w kolorze beżowym. Jeśli chcemy mieć gwarancję, że część odzieży oraz wsparcie finansowe zostanie przekazane biednym i chorym, przekazujmy rzeczy do pojemników oznaczonych jednokolorwymi, czerwonymi logo organizacji charytatywnych.

Szkło

Może zostać przetworzone bezstratnie na nowe opakowanie. Produkcja nowych szklanych opakowań z tłuczonego szkła z recyklingu zmniejsza poziom emisji dwutlenku węgla i trujących związków, które się wydzielają przy produkcji nowych szklanych opakowań.

Szkło wrzucamy do pojemników w kolorze białym (szkło bezbarwne) lub zielonym (szkło kolorowe). 

Odpady aluminiowe, np. puszki

Nadają się w całości do recyklingu. To duża korzyść dla środowiska, bowiem produkcja aluminium ze złóż boksytu wiąże się ze skażeniem gleby, wód i powietrza.

Metale wkładamy do pojemników w kolorze szarym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena