Wybór odpowiedniego typu wciągarki w zależności od zastosowania wcale nie musi być taki trudny, wystarczy znać kilka podstawowych zasad doboru urządzenia.

Data dodania: 2013-07-26

Wyświetleń: 1653

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grupa Natężenia Pracy:

Podstawowym parametrem przy doborze wciągarki do swoich potrzeb jest określenie tzw. Grupy Natężenia Pracy. Wyróżniamy wiele grup od 1Bm do 5M (wg. FEM). Aby określić właściwą grupę, należy zliczyć łącznie wszystkie planowane cykle pracy urządzenia w ciągu doby. Np. jeśli urządzenie będzie używane sporadycznie 1 raz na tydzień, to będzie to najniższa grupa natężenia pracy. Urządzenie używane do 2 godzin na dobę to średnia Grupa Natężenia Pracy. Urządzenie używane powyżej 4 godziny na dobę to praca ciągła. Powyższy zapis jest uogólniony i nie bierze pod uwagę maksymalnego obciążenia.

Rodzaje napędów wciągarek:

Wciągarki można klasyfikować według wielu kryteriów. Pierwszym parametrem, który powinniśmy ustalić, decydując się na zakup wciągarki, jest rodzaj napędu. Możemy wybierać z kilku dostępnych:

- Wciągarki elektryczne

- Wciągarki pneumatyczne

- Wciągarki hydrauliczne

- Wciągarki spalinowe

Dodatkowo w wyżej wymienionych typach urządzeń występuje podział na urządzenia linowe i łańcuchowe.

Szczególne warunki pracy:

Kolejnym etapem jest dobranie parametrów pracy urządzenia w zależności od warunków, w jakich będzie pracować. Jeżeli mamy bardzo zapylone środowisko pracy, wtedy lepiej wybrać urządzenie w klasie szczelności IP 65. W sytuacji, gdy wciągarka będzie pracować w zimie w temperaturach poniżej 0 stopni, ważne, aby urządzenie było wyposażone w system grzewczy silnika i skrzynki elektrycznej niedopuszczającej do kondensacji pary wodnej.

W sytuacji, gdy wciągarka ma pracować w strefach zagrożonych wybuchem, np. kopalniach czy odwiertach gazu, urządzenie musi posiadać certyfikat ATEX w odpowiedniej grupie. ATEX gwarantuje bezpieczna pracę każdego urządzenia w strefach zagrożenia wybuchem. Możemy także instalować wciągarkę w środowisku zasolonym, należy wówczas wybrać u sprzedawcy urządzenia opcje malowania wciągarki w klasie C4 lub C5. Klasa ta gwarantuje wieloletnią ochronę metalu przed czynnikami atmosferycznymi.

Udźwig wciągarki:

Gdy decydujemy się na zakup wciągarki, jednym z najważniejszych parametrów podstawowych jest udźwig urządzenia. Zakup wciągarki o udźwigu np. 1000 kg nie oznacza, że będziemy mogli podnosić 1000 kg. Wszystko zależy od ilości liny na bębnie i rzeczywistej wagi ładunku. Załóżmy, że chcemy podnosić ładunek o wadze 1000 kg. Na pierwszej warstwie liny (czyli tej, która nawija się pierwsza na bębnie) siła podnoszenia wynosi 1000 kg.

Jeśli ilość liny to np. 50 m, co na bębnie będzie oznaczało 5 warstw liny, to na ostatniej (piątej) warstwie siła udźwigu spadnie o około 90%! Bazując na wyżej opisanym przykładzie powinniśmy wybrać wciągarkę o udźwigu nie mniejszym niż 2000 kg!

W przypadku przeciągania ładunków sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jeśli chcemy przeciągnąć po płaskiej powierzchni ładunek np. 20 t, ładunek na stalowych kołach i torowisku (np. wagon kolejowy) potrzebujemy jedynie siły równej 6% jego wagi. Wciągarka 1200 kg będzie wystarczająca w powyższym przykładzie. Dla ładunku na kołach gumowych przeciąganych po betonie wystarczy 10% masy ładunku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena