Budując dom, często zastanawiamy się, jakich materiałów użyć. Syntetycznych czy naturalnych? Wszystkie mają swoje plusy i minusy.

Data dodania: 2013-07-16

Wyświetleń: 1439

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z popularnych materiałów budowlanych jest kamień naturalny. Wciąż występuje on obficie na terenie Polski, mimo znacznej skali wydobycia. Licznie występuje między innymi na obszarze województwa dolnośląskiego. Od konkretnego miejsca powstania zależy ubarwienie oraz faktura kamienia naturalnego, dlatego mówić możemy o szalenie dużej różnorodności w ramach tego samego materiału.

 

Koszty a trwałość

Koszty użycia kamienia naturalnego jako materiału budowlanego mogą się wydawać spore w porównaniu z innymi surowcami. Są to jednak tylko pozory, jeżeli na koszty jego zakupu spojrzymy przez pryzmat trwania. Kamień naturalny należy bowiem do niezwykle trwałych materiałów budowlanych. Mówi się wręcz, że kamień naturalny to materiał na wieki. Taka opinia znajduje potwierdzenie w jego właściwościach. Otóż jest on bardzo odporny na ścieranie oraz kruszenie. Dodatkowo, koszty utrzymania i eksploatacji kamienia naturalnego są relatywnie niskie.

 

Materiał ekologiczny

Kolejna zaleta kamienia naturalnego to przyjazność środowisku naturalnemu. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to materiał budowlany, który wymaga produkcji. Energia jest pochłaniana jedynie w procesie jego wydobycia oraz obróbki i nie stanowi przesadnie dużych nakładów. Warto także dodać, że w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, zwłaszcza tych syntetycznych, kamień naturalny nie zawiera szkodliwych pierwiastków, przez co nie powoduje degradacji otoczenia.

 

Jak wygląda obróbka?

Obróbka kamienia naturalnego pozwala poszaleć z bogactwem pomysłów na formę. Jest bowiem niezwykle podatny na nadawanie różnych kształtów. Wydobywany w postaci potężnych bloków jest następnie cięty zgodnie z zamówionym kształtem. W zasadzie, bez cienia przesady stwierdzić można, że z kamienia naturalnego wykreować można dowolną formę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena