Poprawiają samopoczucie, ujędrniają mięśnie, nie obciążają stawów, a przy tym są dobrym sposobem na pozbycie się stresu. O czym mowa? Oczywiście o rolkach. 

Data dodania: 2013-06-26

Wyświetleń: 1469

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jazda na łyżworolkach jest bardzo popularna. Nie ma się co dziwić. To świetna forma odpoczynku. Na łyżworolkach jeżdżą wszyscy: zarówno osoby starsze, jak i dzieci. W sklepach można wybrać dopasowane do potrzeb każdego: rolki damskie, męskie, dziecięce.

Jest to doskonała forma relaksu, szczególnie w ciepłe dni. Można się na nie wybrać w towarzystwie, dzięki czemu czas będzie szybciej i milej płynąć. Największym ich atutem jest to, że dobroczynnie wpływają na organizm.

20 minut 3 razy w tygodniu

Ogólnie rzecz biorąc, wystarczy 20 minut ćwiczeń (wpływających na układ sercowo-naczyniowy) 3 razy w tygodniu, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Dlatego rolki są tak bardzo popularne.

Jazda na nich wpływa na utratę wagi, zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej, redukcję stresu. Korzystnie wpływa także na układ mięśniowo-szkieletowy. Poprawia siły witalne, dodaje wigoru. Ćwiczenia także dobrze wpływają na sen.

Jazda po konkrety

Konkretyzując, jazda na rolkach poprawia jędrność mięśni, spala kalorie, poprawia równowagę, koordynację i zwinność. Ponadto korzystanie wpływa na stawy.

Korzyści dla układu sercowo-naczyniowego z jazdy na rolkach są takie same, jak w przypadku osób jeżdżących na rowerze czy biegających. Najlepsze rezultaty przynoszą, jeśli jazda jest dynamiczna.

Dolne partie ciała

Wzmocnienie i ujędrnienie mięśni to pierwsza rzecz, która jest widoczna u osób jeżdżących na rolkach. Świetnie wpływają na dolne partie ciała, takie jak mięśnie czworogłowe, przywodziciele i odwodziciele ud. Co więcej, kształtują także pośladki, dlatego rolki dla kobiet cieszą się ogromną popularnością.

Ponadto ujędrniają łydki i golenie i wpływają na postawę podczas ćwiczeń, poprzez jej zbalansowanie.

Dla początkujących najlepszym rozwiązaniem jest postawa wyprostowana, podczas gdy zaawansowani rolkarze powinni być lekko pochyleni, aby zmniejszyć opór powietrza podczas szybkiej jazdy.

Alternatywa dla obciążonych stawów

Nieważne, czy są to rolki damskie, czy męskie – są świetnym rozwiązaniem dla osób mających problemy ze stawami. Mowa tu u osobach, które nie mogą biegać lub jeździć na rowerze ze względu na zbyt duże przeciążenie stawu kolanowego.

Alternatywą dla tego rodzaju sportów są właśnie rolki, które ich nie obciążają dzięki płynnej jeździe (chyba, że zaliczymy bolesny upadek).

Kontrola i równowaga

Jazda na rolach poprawia koordynację ruchową. Wiąże się to nie tylko z normalną jazdą, ale także z wszelkiego rodzaju trikami, jak jazda do tyłu czy skręty przeplatane.

Zaawansowane ruchy poprawiają koordynację i zwinność ciała, przez co osoba jeżdżąca na rolkach ma pełną kontrolę nad wszystkimi wykonywanymi ruchami.

Wreszcie rolki to doskonała zabawa i sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jest bardzo wciągająca, a przy tym przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Jednak należy pamiętać o właściwej ochronie wszystkich stawów. Warto zainwestować w ochraniacze na kolana i łokcie, a przede wszystkim, na głowę. Dzięki temu podczas upadku nie narazimy się na groźne kontuzje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena