Obecnie wiele osób przerzuca się na filmowanie lustrzankami. Głównym powodem jest to, że za stosunkowo małe pieniądze możemy uzyskać obraz porównywalny do tego z kamer filmowych. Jednym z problemów podczas filmowania lustrzankami jest stabilizacja.

Data dodania: 2013-10-11

Wyświetleń: 1249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stabilizacja przy filmowaniu lustrzanką

Należy pamiętać, że podczas filmowania lustrzanką nie mamy opcji stabilizacji obrazu. Tego typu funkcję ma niemalże każda kamera. Dlatego wiele osób, które przerzucają się z filmowania kamerą na filmowanie lustrzanką, często narzeka na brak np. stabilizacji. Jest to dosyć uciążliwy mankament, ponieważ nie można filmować z ręki płynnych ujęć. Często podczas filmowania aparatem końcowy materiał strasznie się trzęsie i można go równie dobrze usunąć.  Na obejście tego problemu jest wiele sposobów.

  1. Pierwszym z nich jest zainwestowanie w obiektywy, które mają szeroką ogniskową, np. obiektywy typu fish-eye. Dzięki nim mamy większe pole widzenia, dzięki czemu obraz mniej się trzęsie. Zakładając obiektyw typowo zoomowy, uzyskujemy podczas filmowania z ręki obraz, który będzie się niesamowicie trząsł.
  2. Zainwestowanie w statyw (może być nawet do zdjęć). Chodzi o to, żeby kamera leżała stabilnie. Nawet największe studia filmowe korzystają ze statywów, a do stabilnych ujęć wystarczy nam nawet najtańszy statyw.
  3. Stabilizatory typu glidecam. Dzięki nim możemy filmować podczas ruchu, a kamera rusza się tak, jakby pływała. Jedną wadą jest ciężka obsługa tego typu sprzętu.
  4. Różnego rodzaju ruchome statywy jak krany filmowe (umożliwiają ruchy kamerą od ziemi aż do nawet 4m), slidery (ruchy w stylu jak z wózka filmowego). Tego typu profesjonalna stabilizacja jest jednak stosunkowo droga, na szczęście jeśli dobrze poszuka się w Internecie, można znaleźć tańsze zamienniki. 
  5. Jeśli chodzi o tanie rozwiązanie, polecałbym mocowanie aparatu na statyw. Jeśli chcemy filmować ruchome ujęcia, po prostu podnosimy aparat wraz ze statywem i w ten sposób filmujemy. Chodzi o to, aby aparat był obciążony, w takiej sytuacji niwelujemy drgania na filmie.

Stosując powyższe wskazówki będziecie mogli uzyskać film, który będzie mieć stabilne lub też płynnie nagrane ujęcia, które spokojnie będą mogły konkurować z największymi produkcjami. Te rozwiązania mogą być idealne dla początkujących filmowców jak i dla tych wprawionych. Pamiętajcie, nikt nie chce oglądać przez cały film trzęsienia ziemi! W takim razie zabierajcie się do dzieła!

Licencja: Creative Commons
1 Ocena