Z pewnością wielu ludzi korzystało przynajmniej raz w życiu z pożyczek czy kredytów. Mimo, że świadomość społeczeństwa w sferze finansów i bankowości sukcesywnie wzrasta, niestety wciąż nie zawsze wiemy, jak korzystać z pomocy, jaką mogą być pożyczki, w sposób rozsądny i bezpieczny.

Data dodania: 2013-05-04

Wyświetleń: 1001

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spotykamy się zwykle z dwiema skrajnymi opiniami. Według jednej, pożyczki są groźnym produktem, korzystnym jedynie dla banków. Z drugiej strony, dla wielu osób zaciągnięcie kolejnej pożyczki jest sposobem na życie, często ponad stan. Żadna z tych postaw nie jest godna pochwały, ponieważ prawda jest taka, że pomoc finansowa jest czymś dobrym, jeśli tylko mamy odpowiednią wiedzę i potrafimy wybrać właściwą dla nas ofertę pożyczki. Przede wszystkim, musimy wiedzieć czego chcemy, jakiej pożyczki potrzebujemy – zastanówmy się nad jej kwotą, terminem spłaty. Potem pozostaje pytanie, czy stać nas w obecnym czasie na zaciągnięcie takiej pożyczki. Aby to sprawdzić, podliczmy nasze dochody i wydatki, sprawdźmy ile wolnych pieniędzy zostaje nam co miesiąc – czy suma ta wystarcza na spłatę raty pożyczki? Możemy skorzystać z kalkulatora pożyczek, który z pewnością znajdziemy w Internecie. Pozwoli nam obliczyć wysokość raty pożyczki, naszą zdolność kredytową, ewentualne koszty prowizji. Kiedy już znamy swoją zdolność kredytową, wiemy na jaki kredyt możemy sobie pozwolić, pozostaje nam znalezienie optymalnej propozycji pożyczki. Tu znów z pomocą przychodzi nam Internet, w którym porównamy różne instytucje, mające w ofercie pożyczki. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybranie się do doradcy finansowego. Nie musimy obawiać się pożyczki, zarówno tej niewielkiej, jak też inwestycyjnej, opiewającej na duże kwoty.

 Jeśli zachowamy rozsądek, dokładnie przeczytamy umowę pożyczki i zdecydujemy się na współpracę ze sprawdzoną instytucją – nic złego nam nie grozi. Najważniejsze jest nie podejmowanie pochopnych decyzji o wzięciu pożyczki. Z pewnością dobrze jest omawiać takie sprawy wraz z pozostałymi domownikami, którzy w jakikolwiek sposób mieliby odczuć skutki wzięcia pożyczki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena