8 sposobów na stres. Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem.

Data dodania: 2013-04-30

Wyświetleń: 1502

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak radzić sobie ze stresem?

Czym jest stres?

Stres jest naszą reakcją na bodziec wymagający podjęcia określonego działania.
Tak jak sam bodziec jest od nas niezależny, tak nasza na niego reakcja zależy od nas. Z tego względu stres możemy kontrolować.
Poniżej znajdziesz kilka skutecznych metod na to, jak radzić sobie ze stresem.

1. Co Cię stresuje?

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, jakie sytuacje, osoby, wydarzenia wywołują w nas reakcję stresową. Najlepszym sposobem jest wypisanie wszystkiego, co nas stresuje, na papierze. Aby nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem, musimy najpierw wiedzieć, co jest jego powodem.

2. Wyeliminuj, co się da

W kolejnym etapie należy zastanowić się, które sytuacje wywołujące stres możemy wyeliminować.
Problemy, z którymi możemy sobie łatwo poradzić, najlepiej rozwiązać od razu. Jeżeli np. stresuje mnie nieuprzejma pani w sklepie, mogę od dziś chodzić do innego sklepu.

Sytuacje, których usunięcie może być trudniejsze, należy wyeliminować wówczas, gdy będzie to możliwe. Tu znów warto sięgnąć po kartkę papieru, a następnie napisać krótki plan dla każdej sytuacji. Jeżeli np. stresuje mnie kiepska sytuacja finansowa, piszę plan, który pozwoli mi stopniowo wyeliminować sytuację stresową. Taki plan może składać się w kilku faz i być rozłożony w czasie.

3. Zaakceptuj to, czego nie zmienisz

Pewnych sytuacji powodujących stres nie da się w rozsądnym czasie wyeliminować. 
Takie sytuacje trzeba po prostu zaakceptować. 
Akceptacja sytuacji stresowej często jest trudna, jednak nauczenie się radzenia sobie z takimi sytuacjami jest niezbędne. W akceptacji sytuacji stresowej mogą pomóc także podane niżej techniki.

4. Uśmiechnij się

Śmiech jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie ze stresem!
Śmiech to zdrowie. Śmiech, nawet sztuczny, wywołuje w nas reakcje fizjologiczne, które ograniczają negatywne skutki stresu. Jeżeli masz trudności z wywołaniem uśmiechu, możesz skorzystać z takich pomocy, jak: oglądanie komedii, czytanie dowcipów, oglądanie śmiesznych zdjęć itd. - znajdź coś dla siebie!

5. Odwiedzaj swoje miejsce marzeń

Stwórz w wyobraźni Twoje własne miejsce marzeń, które możesz odwiedzać zawsze, kiedy się stresujesz. Użyj jak najwięcej zmysłów: wzroku, dotyku, słuchu, zapachu i smaku. Takim miejscem miejscem może być las, po którym spacerujesz, słuchając śpiewu ptaków; słoneczna plaża w tropikach lub nad Bałtykiem; rodzinny ogród pełny wspaniałych roślin. Takie miejsce będzie przystanią, w której możesz się schronić, kiedy będziesz potrzebować.

6. Technika submodalności

Jest to technika NLP, która także bazuje na wyobraźni. Składa się ona z kilku kroków:
1. Wyobraź sobie jak najdokładniej sytuację, która wywołuje u Ciebie stres.
2. Wyobraź sobie, gdzie w Twoim ciele jest umiejscowiony stres. Sprawdź, jaki ma kolor, kształt, zapach, stan skupienia... Może to być czerwona gazowa kula gdzieś w klatce piersiowej, albo twardy, chropowaty kamień w żołądku.
3. Wyciągnij to coś w wyobraźni ze swojego ciała, a następnie połóż to przed sobą.
4. Zmień jego charakterystykę: zmodyfikuj stan skupienia, zmień kolor, gęstość, zapach itd. na takie, jakie Ci odpowiadają. Poświęć na to dłuższą chwilę.
5. Jeżeli sytuacja nie budzi już złych emocji, możesz włożyć ją tam, skąd ją wyciągnąłeś. Włożenie jej z powrotem do ciała powinno wywołać miłe uczucie i sprawić, że się zrelaksujesz. Jeśli nadal Ci nie odpowiada, zmień więcej właściwości stresu, używając wyobraźni.

7. Ruszaj się

Wybierz taką formę ruchu, która najbardziej Ci odpowiada i sprawia Ci przyjemność. Regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych bardzo zwiększa odporność na stres oraz pozwala zredukować napięcie w Twoim ciele. 
Ruch jest warunkiem bezstresowego życia!

8. Pomódl się

Nawet jeśli nie jesteś człowiekiem wierzącym, wciąż możesz wybrać taką formę modlitwy, która będzie Ci odpowiadać. 
Są dwa rodzaje modlitwy.
Pierwszym jest szczera modlitwa pochodząca z Twojego wnętrza, to głos Twojego serca ubrany w słowa. Mów w ciszy, co Cię stresuje, czego pragniesz, co chciałbyś zmienić.
Drugim jest modlitwa melodyjna, przypominająca pieśń, posiadająca stałe fragmenty i powtarzalna. Powtarzajac w kółko te same, znane Ci słowa, pozwalasz umysłowi skoncentrować się na tej czynności i odpocząć od wszystkiego innego. W tym czasie umysł się relaksuje i uspokaja. Jeżeli jesteś człowiekiem wierzącym, możesz także mieć nadzieję, że otrzymasz jakieś gratisy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena